fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

02.09.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Otwarta Pracownia Kaletnicza

Otwarta Pracownia Kaletnicza

Muzeum Warszawskiej Pragi prowadzi badania i dokumentację współczesnych pracowni rzemieślniczych, a także organizuje cykle spotkań, pokazów i warsztatów.

We wrześniu zapraszamy na warsztaty w Otwartej Pracowni Kaletniczej.

Podczas wrześniowych spotkań poznasz tajniki kaletnictwa i rymarstwa – rzemiosł związanych z obróbką skóry lub jej zamienników. Zapewniamy tradycyjne narzędzia, maszyny oraz wykroje. Skorzystasz z odsieków i resztek skóry oraz innych kaletniczych materiałów, a także tradycyjnych wzorników i modeli wyrobów kaletniczych.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach:

  • Możesz zrealizować własny projekt z przyniesionych surowców.
  • Tutaj naprawisz uszkodzony portfel, plecak, torebkę.
  • Wybijesz dodatkową dziurkę w pasku do spodni, nabijesz nity lub napę.

Otwarta pracownia skierowana jest do osób dorosłych, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonatów i hobbystów.

W trakcie Otwartej Pracowni wskazówek udzieli Ryszard Wojtulski, mistrz rymarski, związany z warszawską Pragą, m.in. prowadził pracownię przy ul. Ząbkowskiej, później ul. Brzeskiej, a w ostatnich latach na tyłach Universamu Grochów. W 2019 roku zamknął warsztat a znaczną część wyposażenia przekazał do Pracowni Rzemieślniczej w Muzeum Pragi.

Warsztaty odbędą się w 3 terminach:

Zapraszamy również na warsztaty robienia przybornika ze skóry wtórnej i płótna.


Warsztaty odbywają się w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Program Pracowni w 2021 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Kuratorką programu jest Katarzyna Chudyńska – Szuchnik.