22.10.2019 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Poużywaj sobie!

Muzeum Warszawy przyłącza się do kampanii Pracowni Otwierania Kultury Poużywaj sobie! Kolekcje warszawskich instytucji kultury w sieci.

Z prowadzonych przez Pracownię od lat badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, dla wielu osób nie jest jasne, gdzie można ciekawe zasoby znaleźć, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. By to zmienić, na początek w skali lokalnej, chcemy pokazać bogactwo kolekcji warszawskich instytucji kultury, z których można korzystać do woli! Zapraszamy warszawianki i warszawiaków do pobawienia się cyfrowymi kolekcjami lokalnych muzeów, archiwów i bibliotek.

Strony internetowe Twoich ulubionych instytucji kultury to najlepszy sposób, by zacząć przygodę z cyfrowymi zasobami kultury. Wiele kolekcji znajdziesz również na stronie Wikimedia Commons – to wyszukiwarka, w której znajdują się pliki udostępnione zarówno przez same instytucje, jak i użytkowników internetu. Wszystkie są w domenie publicznej oraz na otwartych licencjach Creative Commons, więc można z nich swobodnie korzystać.

W Muzeum Warszawy trwa projekt budowy cyfrowego repozytorium zbiorów, dzięki któremu dostęp do nich będzie prosty i pełny inspiracji.

Oto wybór obiektów ze zbiorów Muzeum – poużywaj sobie!