fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

19.04.2022 / Aktualności, Warszawa dla obcokrajowców

Poznajemy się w Warszawie

Poznajemy się w Warszawie

Ruszyła pierwsza edycja projektu „Poznajmy się w Warszawie” skierowanego do nowych mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Na projekt składa się siedem rodzinnych spotkań, podczas których opowiadamy o Warszawie i przybliżamy ją z wielu perspektyw.

Warsztaty prowadzone metodą przedmiotowo-językową CLIL są okazją do słuchania opowieści, wymiany doświadczeń i wspólnego działania oraz nauki słówek. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze przy filiżance kawy.

Drugim ważnym aspektem projektu są konsultacje z ekspertami, które przybliżają praktyczne aspekty systemu prawnego, edukacyjnego czy zdrowotnego. Można uzyskać wsparcie psychologiczne czy porady zawodowe. Tematy i zakres konsultacji wynikają z realnych potrzeb uczestników.

Kawiarenka językowa

Uczestnicy projektu zainicjowali powstanie kawiarenki językowej, której celem będzie poznanie Warszawy od językowej strony – urzędy, transport, szukanie mieszkania i pracy, dbanie o zdrowie, gastronomia, zakupy, spędzanie wolnego czasu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaka jest Warszawa?

Projekt rozpoczął się pierwszym spotkaniem 9 kwietnia. Biorą w nim udział rodziny z Ukrainy i Węgier, a także edukatorki, wolontariuszki i wolontariusze z Muzeum Warszawy.

Podczas pierwszego spotkania wstępnego uczestnicy i uczestniczki przedstawili się sobie i wspólnie eksplorowali okolicę Muzeum Warszawy. Wzajemnie uczyli się polskiego oraz ukraińskiego alfabetu. Razem stworzyli polsko-ukraiński słownik Warszawy, który pomoże im w dalszej pracy projektowej. Po warsztacie odbyły się konsultacje prawne.