fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.08.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Oskar Hartwig

Oskar Hartwig

Oskar Hartwig (1859-1929) – warszawski przemysłowiec, współtwórca nowoczesnego polskiego przemysłu młynarskiego, aktywny społecznik, prażanin. Pochodził z rodziny, która w 2 połowie XIX w. przybyła do Warszawy z Dolnego Śląska.

Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako tokarz w warszawskich firmach Duschik i Scholtze oraz Lilpop, Rau i Loewenstein. Następnie, podobnie jak wcześniej ojciec, był przez wiele lat kierownikiem w praskiej fabryce kamieni młyńskich Cezariusza Skoryny.

W 1899 r. usamodzielnił się i założył przy dawnej ul. Szerokiej 11 (ob. ul. Kłopotowskiego) własną firmę, którą przy pomocy wspólników przekształcił w Fabrykę Maszyn i Kamieni Młyńskich. W niedługim czasie stała się ona jednym z wiodących przedsiębiorstw tej branży na ziemiach polskich.

Sztandarowym produktem fabryki były tzw. „francuzy” – kamienie młyńskie wykonane wg technologii francuskiej, do których produkcji używano krzemienia z kamieniołomów w La Ferte w rejonie paryskim (dzięki ich właściwościom uzyskiwano świetnej jakości mąkę).

Ale w firmie produkowano też wszelkie maszyny i urządzenia wykorzystywane w młynarstwie, wiele z nich było własnej konstrukcji. Nierzadko realizowano zlecenia na projekty i całkowite wyposażenie wiatraków, młynów i innych obiektów przemysłowych. Fabryka Hartwiga wielokrotnie prezentowała swoją ofertę na targach i wystawach, zdobywając wiele nagród.

Sam Oskar Hartwig to nie tylko kreatywny, uzdolniony przemysłowiec, znawca techniki młynarskiej, który przyczynił się do rozwoju polskiego młynarstwa, ale także zaangażowany społecznik.

W czasie I wojny światowej aktywnie włączył się w działania Praskiego Komitetu Obywatelskiego i Towarzystwa Przyjaciół Pragi, był ławnikiem i sędzią asesorem sądu XV Okręgu (Ząbkowska 27), członkiem rady opiekuńczej Męskiego Liceum Praskiego. Zaangażowanymi działaczami społecznymi na Pradze oraz w środowisku przemysłowym byli także jego synowie.

Oskar Hartwig ożenił się z Władysławą z Krysińskich – pochodzącą ze Skierniewic córką powstańca styczniowego. Mieli dziewięcioro dzieci. Po śmierci Oskara Hartwiga firmę prowadzili jego synowie: Władysław, Stefan i Mieczysław. W 1947 r. fabryka została przejęta pod zarząd państwowy i upaństwowiona.


Zdjęcie Oskara Hartwiga, starszy mężczyzna, w garniturze, z wąsem, na szarym tle
Oskar Hartwig – założyciel Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich na warszawskiej Pradze. Fot. ze zbiorów rodzinnych.