22.11.2019 / Aktualności, Wydawnictwa

Premiera książki „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”

Premiera książkowego wydania warszawskich pamiętników – osobistego zapisu codzienności w oblężonym mieście – będzie miała miejsce 28 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Warszawy.

O tym, jakie były reakcje mieszkanek i mieszkańców Warszawy na wieść o wybuchu wojny, ewakuacji rządu, kapitulacji opowie redaktorka książki „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” Anna Wrońska oraz kuratorka wystawy o tym samym tytule, Izabella Maliszewska.

Antologia „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” składa się z dziewiętnastu wybranych relacji, które w przejmujący sposób oddają realia i atmosferę tamtych dni. Wspomnienia nadesłane w 1948 roku na konkurs „Pamiętnik warszawiaka” po raz pierwszy trafią do czytelników. O przygotowaniach do wojny, oblężeniu oraz zniszczeniu miasta opowiadają młoda mężatka i ojciec dorosłych synów, stolarz i adwokat, szwaczka i żona dyplomaty, poeta i goniec. Pisali, bo byli przekonani, że ich osobiste przeżycia staną się ważnym świadectwem dla przyszłych pokoleń. Mieli rację.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Max Cegielski, a fragmenty wspomnień zapisanych w pamiętnikach przybliży aktorka Małgorzata Lipmann.

Po spotkaniu kurator Julian Borkowski oprowadzi po wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”.

Miejsce: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30, sala wystaw czasowych
Kiedy: 28 listopada (czwartek), godz. 18.00
Wstęp: bezpłatny

Cena promocyjna (obowiązuje w czasie premiery książki): 49 zł