fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

24.06.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Program Pracowni Rzemieślniczej

Program Pracowni Rzemieślniczej

Pracownia Rzemieślnicza to nowa przestrzeń w Muzeum Warszawskiej Pragi, którą przeznaczamy na warsztaty i spotkania z rzemieślnikami.

Program pracowni na lipiec to warsztaty prowadzone przez rzemieślników – specjalistów z takich dziedzin jak krawiectwo miarowe, gorseciarstwo, cholewkarstwo, modniarstwo. Zajęcia kierowane są do osób, które mają podstawową wiedzę oraz umiejętności w posługiwaniu się igłą i nicią oraz maszyną do szycia.

Bilety na wszystkie warsztaty w cenie 1 zł, dostępne w Muzeum i online na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Po wykupieniu biletu prosimy o potwierdzenie udziału na adres katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Szyjemy czapsy – warsztaty

Część pierwsza 10 lipca, część druga 11 lipca

Godz. 16.00–20.00

Cykl: Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Prowadzenie: projektantka Ewelina Czaplicka-Ruducha, szewc-cholewkarz

Czapsy to skórzane ochraniacze, które zasłaniają wierzchnią część buta. Mogą odmienić wygląd ulubionych botków albo stać się stylowym przedłużeniem eleganckich pantofelków. Są popularne wśród osób jeżdżących konno, jednak mogą stać się także ciekawym dodatkiem modowym.

Aby je stworzyć, potrzebne są podstawowe zdolności manualne (wykrajanie, zszywanie) oraz umiejętności szycia na maszynie. Warsztaty składają się z dwóch części – najpierw wymodelujemy wybraną formę pod własne wymiary, a następnie będziemy zszywać materiał i wykonywać zapięcia. Warto zabrać ze sobą buty, do których najczęściej będą noszone czapsy. Warsztaty inspirowane są historycznymi i współczesnymi modelami przygotowanymi specjalnie dla Muzeum Warszawskiej Pragi przez Artystyczną Pracownię Obuwia Jacka Kamińskiego. Kurs trwa 8 godzin.

Bilety: 1 zł w kasie Muzeum lub online dostępne na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Po wykupieniem biletu prosimy o potwierdzenie udziału na adres katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Liczba miejsc: 12 osób


Letni fascynator – warsztaty modniarskie

13 lipca

Godz. 11.00–13.00 (pierwsza grupa) oraz 14.00–16.00 (druga grupa)

Cykl: Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Prowadzenie: Katarzyna Nowakowska, Artystyczna Pracownia Modniarska Zuwika

Modniarstwo zajmuje się wytwarzaniem damskich nakryć głowy. Fascynator to w modniarskim żargonie „stroik” na głowę, minitoczek. W trakcie warsztatów wykonamy jego współczesną wersję. Do ozdoby posłużą pióra i sztuczne kwiaty, tiul, woalki, krynoliny, taśmy, słomki. Można również zabrać ze sobą ulubioną broszkę, guziki, a nawet swoje stare nakrycia głowy do przeróbki. Na warsztaty zapraszamy osoby, które sprawnie operują igłą i nitką.

Bilety: 1 zł w kasie Muzeum lub online dostępne na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Po wykupieniem biletu prosimy o potwierdzenie udziału na adres katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Liczba miejsc: 12 osób


Zielone rzemiosło. Zaprojektuj i uszyj lniane torby na zakupy – warsztaty dwudniowe

I grupa 
24 lipca (środa), godz. 17.00–20.00
25 lipca (czwartek), godz. 17.00–18.30

II grupa
25 lipca (czwartek), godz. 18.30–20.00
26 lipca (piątek), godz. 17.00–20.00

Cykl: Zielone rzemiosło

Prowadzenie: Ewelina Czaplicka-Ruducha, projektantka

Warsztat projektowania i szycia lnianych toreb/woreczków na produkty spożywcze.

Idea jest prosta – chcemy zmienić swoje nawyki, ograniczyć obecność plastiku w naszym życiu. Stworzymy zestaw lnianych woreczków, które zastąpią plastikowe opakowania na zakupach.
Dlaczego len? Uprawiany jest nie tylko lokalnie, w Polsce, ale i w sposób przyjazny środowisku. Włókna są bardzo wytrzymałe i odporne na gnicie, wysoce higroskopijne i przepuszczające powietrze. Tkaniny lniane mogą być gotowane i prasowane, co zapewnia maksymalną sterylizację. Niesamowita kombinacja cech sprawia, że to doskonała tkanina do kontaktu z żywnością.
 
Warsztaty trwają dwa dni i składają się z dwóch etapów:
  • Pierwszy etap: projektowanie. Poszukamy funkcjonalnych rozwiązań, w zależności od naszych potrzeb), dobierzemy odpowiednie materiały i dodatki.
  • Drugi etap: krojenie i szycie.
Jeśli posiadasz maszynę do szycia, możesz zabrać ją ze sobą.
 

Zielone rzemiosło to cykl spotkań, warsztatów i wykładów w Pracowni Rzemieślniczej. Przyświeca mu idea zrównoważonego projektowania dla prototypowania i poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i materiałowych. To autorski program Eweliny Czaplickiej Ruduchy, projektantki zaangażowanej w program Projektowanie z rzemiosłem i autorki koncepcji plastycznej Pracowni Rzemieślniczej.

Bilety: 1 zł w kasie Muzeum lub online dostępne na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Po wykupieniem biletu prosimy o potwierdzenie udziału na adres katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl. Jeden bilet obowiązuje na obie części warsztatów.

Liczba miejsc: 10 osób na grupę


Bikini DIY

27 lipca

Godz. 10.00–18.00

Cykl: Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Prowadzenie: Pan Gorseciarz, Łukasz Budzisz z Pracowni Bouduar z Gdyni

W czasie autorskich warsztatów Pan Gorseciarz udzieli wskazówek potrzebnych do uszycia dwuczęściowego stroju kąpielowego. Na warsztaty prosimy przynieść własną maszynę do szycia, którą się dobrze zna i potrafi nią obsługiwać. Prosimy również zaopatrzyć się w 30 cm materiału – np. lyvry lub elastyku – oraz igły i nici pod kolor materiału. Potrzebne dodatki będą przygotowane na miejscu.

Bilety: 1 zł w kasie Muzeum lub online dostępne na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Po wykupieniem biletu prosimy o potwierdzenie udziału na adres katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Liczba miejsc: 10 osób


O Pracowni Rzemieślniczej

Pracownia Rzemieślnicza jest wspólnym dziełem Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, kuratorki cyklu Wykonano na Pradze. Rzemieślnicy oraz projektantki Eweliny Czaplickiej-Ruduchy, zaangażowanej w program Projektowanie z rzemiosłem, która jest również autorką koncepcji plastycznej nowego miejsca.

Pracownia stanowi reinterpretację tradycyjnych miejsc pracy rzemieślników. Aspekt wystawienniczy jest w niej równie ważny, co funkcjonalne urządzenie, pozwalające na prowadzenie kursów i warsztatów. Celem jest przekazywanie adeptom rzemiosła wiedzy i umiejętności przez doświadczonych mistrzów oraz popularyzacja pracy ręcznej i wytwórczej.


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.