07.06.2019 / Aktualności, Działalność naukowa

Projekt: ORNO – konkurs na projekty i prototypy biżuterii inspirowanej stylem ornowskim

Spółdzielnia ORNO zrzeszała rzemieślników-jubilerów, którym bliska była idea łączenia rzemiosła i sztuki.

Słynęła z wykonanych ze srebra, masywnych w formie, a jednocześnie wyrafinowanych w swej prostocie pierścieni, bransolet, naszyjników, brosz oraz wyrobów galanteryjnych. Twórcy wykorzystywali tradycyjne techniki zdobnicze: rytowanie, sztancowanie, cięcie i zwijanie metalu. Wśród stosowanych przez nich materiałów jubilerskich były nefryty, bursztyny, perły, korale, a także porcelana, szkło, kości, drewno czy skórę. Wymienione materiały i środki wyrazu stanowiły o wyrazistym charakterze wyrobów Spółdzielni, dając początek zjawisku określanemu czasem mianem „stylu ornowskiego”.

Przy okazji wystawy „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” zaprosiliśmy studentów i studentki wyższych uczelni artystycznych i wydziałów projektowych wyższych uczelni do udziału w konkursie „Projekt: ORNO”. Nadesłane prace to projekty i prototypy biżuterii, która poprzez formę, tworzywo czy technikę wykonania nawiązuje do stylu ornowskiego.

Celem konkursu jest propagowanie kultury rękodzieła, w tym dorobku i dziedzictwa Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego ORNO poprzez jego współczesne interpretacje.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: Grażyna Hase – projektantka ubioru, Paweł Podbielski-Kowalski – złotnik, dr Jarosław Trybuś – główny kurator wystawy Rzeczy warszawskie, Lena Wicherkiewicz – kuratorka „Projektu: ORNO” oraz dr Anna Wiszniewska – kuratorka wystawy „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” wyłoniło nagrodzonych oraz tych, których prace zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej.

Wśród nagrodzonych znaleźli się

• Maciej Głowacki,
  • Alicja Kawęcka,
  • Kinga Mońko,