fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria

17 maja – 18 sierpnia 2019 roku

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria

Biżuteria i wyroby artystyczne, pamiątki i zdjęcia, opakowania i ulotki reklamowe – „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” to wystawa monograficzna poświęcona znanej warszawskiej wytwórni metaloplastycznej, działającej w latach 1949–2003.

Ozdoby ze znakiem ORNO były łatwo rozpoznawalne i cieszyły się zasłużoną renomą. Spółdzielnia była także jedyną spośród wytwórni zrzeszonych w Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego), która od początku konsekwentnie realizowała wizję artysty-rzemieślnika, zarazem projektanta i twórcy wyrobu.

Wystawa jest przewodnikiem po specyficznym stylu ORNO i tłumaczy jego źródła. To także opowieść o duchu kooperatyzmu i wspólnoty, który panował w wytwórni. Ponad 1600 eksponatów składają się na barwny i wielowątkowy obraz historii spółdzielni. Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją dorobku ORNO, akcentującą jej znaczenie dla polskiej sztuki użytkowej II połowy XX wieku.

 

WYSTAWIE TOWARZYSZY:

Folder wystawy pod tym samym tytułem

Program edukacyjny dla dzieci i dorosłych

Weekend filmowy

Cykl wykładów i spotkań:

 

WYSTAWA CZYNNA

17 maja – 18 sierpnia 2019 roku

 

KOLOFON

Kuratorki wystawy

Agnieszka Dąbrowska, Monika Siwińska (Muzeum Warszawy), dr Anna Wiszniewska (IS PAN)

Projekt wystawy

Marcin Kwietowicz, Maria Buchner, Filip Pawłowski, współpraca Magdalena Romanowska

Projekt graficzny

Jerzy Gruchot, Wojciech Koss (Full Metal Jacket)

Projekt plakatów

Marta Caban (Muzeum Warszawy)

Produkcja

Katarzyna Grinberg, Weronika Sołtysiak, współpraca Matylda Dobrowolska

Realizacja

Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Wykonawca

Artmontage

Opieka konserwatorska

Beata Galperyn-Kołodziejska, Robert Kołodziejski, Janusz Mróz, Igor Nowak; Magdalena Borkowska, Anna Mistewicz, Dorota Nowak, Ewa Wadowska, Piotr M. Zalewski (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Wypożyczenia na wystawę

Grzegorz Konsalik, Lan Tran Hai (Muzeum Warszawy)

Redakcja/korekta tekstów polskich

Katarzyna Sobolewska/Urszula Drabińska

Tłumaczenie/korekta tekstów angielskich

Klementyna Dec/Julia Kozakiewicz

Komunikacja i marketing

Dagmara Mazurek, Karolina Młynarz

Program towarzyszący wystawie

Jan Bliźniak, Agnieszka Dąbrowska, Anna Kobyłecka, Teresa Łempicka, Dominika Sielczak, Monika Siwińska, dr Anna Wiszniewska, Marta Zdanowska

Organizacja konkursu Projekt: ORNO

Lena Wicherkiewicz

Osoby i instytucje użyczające zbiorów na wystawę

Andrzej Bandkowski, Piotr Boimski, Barbara Borkowska, Tomasz Dziewicki, Cezary Grad, Marek Kosewski, Adam Leja, Andrzej Łęcki, Jadwiga Mazurek, Joanna i Bogdan Mazurkowie, Matylda Prus, Bożena Pruszkowska, Jacek Rochacki, Katarzyna Rudkowska, Bożena Skawińska, rodzina Sosenko, Józef Teclaw, Andrzej Wierzbicki i inne osoby prywatne pragnące pozostać anonimowe;

Galeria Sztuki w Legnicy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Saska Antykwarnia, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Urząd Miasta Opola

Instytucja partnerska

Muzeum w Gliwicach