08.05.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kino Syrena

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria | weekend filmowy

Drugi weekend trwania wystawy „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” to pokazy filmów dotyczących projektantów i projektowania.

Na ekranie Kina Syrena pojawią się najwięksi kreatorzy mody, designerzy i architekci. Oprócz dokumentów obejrzeć można będzie filmy fabularne o nowatorsko zaprojektowanej stronie wizualnej.

Ceny biletów: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy

Kino Syrena w Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

25 maja (sobota)

dokumentalny, USA 2016, reż. Tomas Koolhaas

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Z offu słyszymy jak Rem Koolhaas przedstawia pomysły i teorie dotyczące nie tylko architektury, lecz również piękna i funkcjonalności, sztuki i życia.

dokumentalny, Szwecja 2013, reż. Jester Wachtmeiser

Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu. Obserwujemy, jak funkcjonują domy na chodniku, dachu, w przemysłowych przestrzeniach, a także na łonie natury, dzięki czemu mamy szansę przyjrzeć się, jak korespondują one ze współczesną architektoniczną ideą mini-domów. Czy rzeczywiście jest to prawdziwa i realna szansa dla coraz bardziej powiększającej się ludzkości, czy raczej czysty eksperyment dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub nie mają innego wyjścia?

dokumentalny, USA / Wielka Brytania 2010, reż. Banksy

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy “murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

dramat, Austria 2013, reż. Gustav Deutsch

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności – portretował życie w wielkim mieście. Gustav Deutsch wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty. Reżyser umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości pierwszej połowy XX wieku.

26 maja (niedziela)

dokumentalny, Wielka Brytania 2018, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. „McQueen” to niezwykła historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

dokumentalny, Wielka Brytania 2018, reż. Lorna Tucker

Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

dramat, Brazylia 2015, reż. Gabriel Mascaro

Iremar bierze udział w Vaquejadas – rodeo w północno-wschodniej Brazylii. To sport dla prawdziwych macho. Jego domem jest przyczepa, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, towarzysz z rodeo. Wspólnie tworzą rodzinę. Po przedstawieniach zaszywa się w swojej ciężarówce i szyje stroje utkane brokatem i cekinami, marząc o zostaniu projektantem mody.

dramat, Wielka Brytania 2015, reż. Ben Wheatley

W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.