26.10.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi
Róża ze Skaryszewskiej – (Nie)zwykłe podwórko
Akcja spektaklu opartego na wspomnieniach pani Róży dzieje się na podwórku praskiej kamienicy. Tu jak w soczewce skupiają się dzieje powojennej Warszawy do lat 70. ubiegłego wieku.
Podwórko – to miejsce szczególne. W dawnej kamienicy miało formę studni, to znaczy, że było zabudowane z czterech stron. Tutaj lokatorzy spotykali się w drodze z pracy i do pracy (lub ze szkoły i do szkoły), wymieniali wiadomości i plotki. Tutaj swoje interesy robili obwoźni handlarze. Tutaj znajdowała się „scena” dla ulicznych muzykantów.
Królem podwórka był dozorca zwany też „gospodarzem domu”. Dbał nie tylko o czystość podwórka i klatek schodowych, ale także o bezpieczeństwo mieszkańców. To on otwierał i zamykał bramę do kamienicy. Znał wszystkich lokatorów i zwracał pilną uwagę na przybywających gości.
W czasach kiedy tylko nieliczni posiadali telewizory, a o komputerach jeszcze nikt nie marzył, podwórko było ważnym miejscem dziecięcych zabaw.
Obejrzyjcie spektakl pt. Róża ze Skaryszewskiej i odpowiedzcie na pytania:
- Jakie postaci spotyka dozorca, pan Kubiak, na podwórku kamienicy o poranku?
- Czy Wy spotykacie podobne postaci w pobliżu waszego domu?
- W co bawiły się Róża i inne dzieci ze Skaryszewskiej? Czy wasze zabawy są podobne?
- W jakich ważnych wydarzeniach (rodzinnych, sportowych, kulturalnych, historycznych) uczestniczą mieszkańcy Skaryszewskiej?
- W jakich ważnych wydarzeniach (nie pomijając pandemii i zwycięstwa Igi Świątek) Wy uczestniczyliście?
Fot. Teatr Scena Lubelska Róża ze Skaryszewskiej Warszawa, 24/11/2015 fot. Artur Chmielewski
Więcej o spektaklu: