26.10.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Róża ze Skaryszewskiej – (Nie)zwykłe podwórko

Akcja spektaklu opartego na wspomnieniach pani Róży dzieje się na podwórku praskiej kamienicy. Tu jak w soczewce skupiają się dzieje powojennej Warszawy do lat 70. ubiegłego wieku.

Podwórko – to miejsce szczególne. W dawnej kamienicy miało formę studni, to znaczy, że było zabudowane z czterech stron. Tutaj lokatorzy spotykali się w drodze z pracy i do pracy (lub ze szkoły i do szkoły), wymieniali wiadomości i plotki. Tutaj swoje interesy robili obwoźni handlarze. Tutaj znajdowała się „scena” dla ulicznych muzykantów.

Królem podwórka był dozorca zwany też „gospodarzem domu”. Dbał nie tylko o czystość podwórka i klatek schodowych, ale także o bezpieczeństwo mieszkańców. To on otwierał i zamykał bramę do kamienicy. Znał wszystkich lokatorów i zwracał pilną uwagę na przybywających gości.

W czasach kiedy tylko nieliczni posiadali telewizory, a o komputerach jeszcze nikt nie marzył, podwórko było ważnym miejscem dziecięcych zabaw.

Obejrzyjcie spektakl pt. Róża ze Skaryszewskiej i odpowiedzcie na pytania:

• Jakie postaci spotyka dozorca, pan Kubiak, na podwórku kamienicy o poranku?
  • Czy Wy spotykacie podobne postaci w pobliżu waszego domu?
  • W co bawiły się Róża i inne dzieci ze Skaryszewskiej? Czy wasze zabawy są podobne?
  • W jakich ważnych wydarzeniach (rodzinnych, sportowych, kulturalnych, historycznych) uczestniczą mieszkańcy Skaryszewskiej?
  • W jakich ważnych wydarzeniach (nie pomijając pandemii i zwycięstwa Igi Świątek) Wy uczestniczyliście?

Fot. Teatr Scena Lubelska Róża ze Skaryszewskiej Warszawa, 24/11/2015 fot. Artur Chmielewski

Więcej o spektaklu: