25.09.2017 / Aktualności, Kino Syrena

Program kina Syrena

28 września pierwsza projekcja w kinie Syrena w ramach nowego programu, w którym znajdziesz filmy o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej, a także aktualne premiery kinowe oraz wybraną klasykę rodzimej i światowej kinematografii.

PROGRAM kina Syrena:

WARSZAWA W BUDOWIE 9

28 września, godz. 18.00, z prelekcją Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej
19 października, godz. 18.00, film poprzedzony prelekcją dra Andrzeja Skalimowskiego

Last Exit Alexanderplatz, reż. Hans Christian Post, 2015, 56 min

W 1993 roku władze już połączonego Berlina rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni Alexanderplatz. Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Mimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte. Co łączy historie placu Defilad i Alexanderplatz? Jakie rolę pełnią w obu stolicach? Czym są dla mieszkańców? Filmie towarzyszy dyskusja z udziałem specjalistów.

Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Członkini stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, zajmującego się chaosem wizualnym w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w kontekście niekontrolowanego rozmieszczania komunikatów reklamowych.

dr Andrzej Skalimowski – biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy. Kurator gabinetu rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Autor wydanej drukiem monografii warszawskiego Domu Partii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś projektujących wówczas architektów.

WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE

Cykl filmów o Warszawie, współorganizator: Fundacja BETON

Kino Muzeum Warszawy Syrena wraz z Fundacją BETON zapraszają na serię pokazów filmowych Warszawę widzę, podwójnie, które w różnorodny sposób przywołują architektoniczny, społeczny i uczuciowy krajobraz stolicy – wielkomiejskiej dynamicznej przestrzeni, niezwykłych wydarzeń, emocjonalnych rozterek, niespodziewanych zachwytów i fascynacji. Warszawa jest źródłem inspiracji i niewyczerpanym obiektem studiów twórców filmowych.

Program Warszawę widzę, podwójnie konfrontuje współczesne produkcje z obrazami sprzed przeszło pół wieku: od utopijnych wizji architektury modernistycznej, dziejów emancypacji kobiet, poprzez ukazywanie młodości i rozrywki w tętniącym witalnością mieście. Filmowe tandemy pozwalają przestudiować historyczne korzenie współczesnych produkcji, wskazać tematy wciąż powracające w kinie, przedstawić te elementy Warszawy, które od lat przyciągają oko kamery.

Każdą projekcję poprzedza krótka prelekcja organizatora lub zaproszonego gościa.

Spojrzenie I:

Spojrzenie II:

Spojrzenie III:

Spojrzenie IV:

9 grudnia, godz. 17.00 – pokaz niespodzianka

Niedzielne popołudnia filmowe

Niedziele to kino europejskie i autorskie. Zachęcamy do dyskusji i ciągłego poszerzania filmowych zainteresowań.

15 października, godz. 17.00, Paterson, reż. Jim Jarmusch, 2017, 119 min, USA

22 października, godz. 17.00, 21 x Nowy Jork, reż. Piotr Stasik, 2016, 70 min, Polska

29 października, godz. 17.00, Paterson, reż. Jim Jarmusch, 2017, 119 min, USA

5 listopada, godz. 17.00, Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia

12 listopada, godz. 17.00, Śmierć Ludwika XIV, reż. Albert Serra 115 min, Francja, Hiszpania, Portugalia

19 listopada, godz. 17.00, Śmierć Ludwika XIV, reż. Albert Serra 115 min, Francja, Hiszpania, Portugalia

26 listopada, godz. 17.00, Przeżyć: metoda Houellebecqa, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, 2016, 70 min, Holandia

3 grudnia, godz. 17.00, Przeżyć: metoda Houellebecqa, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, 2016, 70 min, Holandia

10 grudnia, godz. 17.00, Fanny i Alexander, reż. Ingmar Bergman, 1982, 189 min, Szwecja

8 października, godz. 17.00, 21 x Nowy Jork, reż. Piotr Stasik, 2016, 70 min, Polska

Jak dojechać do kina Syrena?

• autobus/tramwaj: Stare Miasto
  • autobus: Kapitulna, Plac Zamkowy