25.09.2017 / Aktualności, Kino Syrena

Nowy program kina w Muzeum Warszawy. Sprawdź repertuar

Kadr z filmu Last Exit Alexanderplatz

Już 28 września pierwsza projekcja w Kinie Syrena w ramach nowego programu. Będą filmy o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej, a także aktualne premiery kinowe oraz wybrana klasyka rodzimej i światowej kinematografii.

KINO SYRENA

Ambitne filmy w kameralnej sali kinowej Muzeum Warszawy. W weekendowe popołudnia zapraszamy na filmy o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej, a także aktualne premiery kinowe oraz wybraną klasykę rodzimej i światowej kinematografii. W soboty prezentujemy cykl filmowy Warszawę widzę, podwójnie, współorganizowany przez Fundację Beton. W niedzielę prezentujemy kino europejskie i autorskie. Zachęcamy do dyskusji i ciągłego poszerzania filmowych zainteresowań.

WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE / CYKL FILMÓW O WARSZAWIE

współorganizator: Fundacja BETON

Kino Muzeum Warszawy Syrena wraz z Fundacją BETON zapraszają na serię pokazów filmowych Warszawę widzę, podwójnie, które w różnorodny sposób przywołują architektoniczny, społeczny i uczuciowy krajobraz stolicy – wielkomiejskiej dynamicznej przestrzeni, niezwykłych wydarzeń, emocjonalnych rozterek, niespodziewanych zachwytów i fascynacji. Warszawa jest źródłem inspiracji i niewyczerpanym obiektem studiów twórców filmowych.

Program Warszawę widzę, podwójnie konfrontuje współczesne produkcje z obrazami sprzed przeszło pół wieku: od utopijnych wizji architektury modernistycznej, dziejów emancypacji kobiet, poprzez ukazywanie młodości i rozrywki w tętniącym witalnością mieście. Filmowe tandemy pozwalają przestudiować historyczne korzenie współczesnych produkcji, wskazać tematy wciąż powracające w kinie, przedstawić te elementy Warszawy, które od lat przyciągają oko kamery.

Każdą projekcję poprzedza krótka prelekcja organizatora lub zaproszonego gościa.

WARSZAWA W BUDOWIE 9
LAST EXIT ALEXANDERPLATZ / DOKUMENT

W 1993 roku władze już połączonego Berlina rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni Alexanderplatz. Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Mimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte. Co łączy historie placu Defilad i Alexanderplatz? Jakie rolę pełnią w obu stolicach? Czym są dla mieszkańców? Filmie towarzyszy dyskusja z udziałem specjalistów.

REPERTUAR / 2017 / KUP BILET

28 września, godz. 18.00 / WARSZAWA W BUDOWIE 9

Last Exit Alexanderplatz, reż. Hans Christian Post, 2015, 56 min, z prelekcją Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej (w ramach festiwalu)

Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Członkini stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, zajmującego się chaosem wizualnym w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w kontekście niekontrolowanego rozmieszczania komunikatów reklamowych.

7 października, godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE – SPOJRZENIE I

Za Żelazną Bramą (Hinter dem Eisernen Tor), reż. Heidrun Holzfeind, 2009, 55 min, Austria, Polska

8 października, godz. 17.00 / NIEDZIELNE POPOŁUDNIA FILMOWE

21 x Nowy Jork, reż. Piotr Stasik, 2016, 70 min, Polska

14 października, godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE – SPOJRZENIE I

Sailor, reż. Norman Leto, 2010, 103 min, PL

15 października, godz. 17.00 / NIEDZIELNE POPOŁUDNIA FILMOWE

Paterson, reż. Jim Jarmusch, 2017, 119 min, USA

19 października, godz. 18.00 / WARSZAWA W BUDOWIE 9

Last Exit Alexanderplatz, reż. Hans Christian Post, 2015, 56 min, Niemcy, film poprzedzony prelekcją dra Andrzeja Skalimowskiego

dr Andrzej Skalimowski – biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy. Kurator gabinetu rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Autor wydanej drukiem monografii warszawskiego Domu Partii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś projektujących wówczas architektów.

21 października, godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE – SPOJRZENIE II

25 listopada,  godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE – SPOJRZENIE IV

Egoiści, reż. Mariusz Treliński, 2001, 103 min, Polska

26 listopada, godz. 17.00 / NIEDZIELNE POPOŁUDNIA FILMOWE

Przeżyć: metoda Houellebecqa, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, 2016, 70 min, Holandia

2 grudnia, godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE – SPOJRZENIE IV

Córki dancingu, reż. Agnieszka Smoczyńska, 2015, 89 min, Polska

3 grudnia, godz. 17.00 / NIEDZIELNE POPOŁUDNIA FILMOWE

9 grudnia, godz. 17.00 / WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE

Pokaz niespodzianka

10 grudnia, godz. 17.00 / NIEDZIELNE POPOŁUDNIA FILMOWE

Fanny i Alexander, reż. Ingmar Bergman, 1982, 189 min, Szwecja

Kino Syrena w Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 42, 00-272

Bilety: 7/10 zł (ulgowy/normalny)

Bilety dostępne w kasach Muzeum Warszawy oraz online bilety.muzeumwarszawy.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Projekcje nie są poprzedzone reklamami. Godzina podana w repertuarze jest godziną rozpoczęcia seansu.

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany repertuaru.

koordynatorka Kina Syrena: Dominika Dragan-Alcantara

najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
autobus/tramwaj: Stare Miasto
autobus: Kapitulna, Plac Zamkowy