fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

20.06.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Świdermajerowie i relsy

Świdermajerowie i relsy

Relsy? Tak nazywano tory kolejowe sto lat temu, kiedy warszawiacy przyjeżdżali koleją żelazną nadwiślańską oraz kolejką wąskotorową na letni wypoczynek w okolice Otwocka. Rozkwitała tam wówczas architektura nadświdrzańska, powstawały bogato zdobione drewniane wille.

Świdermajerowie? Budowniczowie i projektanci drewnianych willi pod Warszawą: domów letnich, letnisk, sanatoriów w brzozowych i sosnowych lasach.

Współcześni Świdermajerowie

22 czerwca (czwartek), godz. 18:00–19:30
Spotkanie wokół książki Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik „Świdermajerowie” w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Gośćmi autorki będą jej rozmówcy, mieszkańcy linii otwockiej i właściciele drewnianych willi w stylu nadświdrzańskim. Będzie to okazja, by dowiedzieć się więcej o nowopowstałym Stowarzyszeniu Świdermajerowie.

Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Świdermajer oraz jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej „Kolej na Pragę”Dowiedz się więcej o wystawie.

Wycieczki rowerowe śladami Świdermajerów

9 lipca (niedziela), godz. 11:00–14:00
Wycieczka rowerowa śladami inżyniera Izaaka Wölflinga po Śródborowie.
Więcej informacji i bilety.

Izaak Wölfling zamieszkał w Mieście – Lesie Śródborowie w najlepszym okresie swojego życia. Najpierw przyjeżdżał ze Śródmieścia. Na plac budowy jechał pociągiem, a potem brał dorożkę. Pierwszym intratnym zleceniem inżyniera była rozbudowa Śródborowianki. Wkrótce, niedaleko, wśród sosen, wystawił własny nowoczesny dom. W ostatnich przedwojennych ogłoszeniach to Pensjonat Promień.

04 czerwca (niedziela), godz. 11:00–14:00
Wycieczka rowerowa śladami budowniczego Jana Świecha.
Więcej informacji i bilety.

Jan Świech przeprowadził się do Józefowa z Warszawy jako dziecko. Jego ojciec był kolejarzem więc wiedział, że korzystnie jest kupić ze dwie morgi lasku w miejscowościach, przez które biegnie Droga Żelazna Nadwiślańska. Matka sadziła bzy i warszawianki, prowadziła pokoje na wynajem, a on został wysłany do Szkoły Mechaniczno – Technicznej Wawelberga i Rotwanda.


Wydarzenia są częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej „Kolej na Pragę”Dowiedz się więcej.