fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

27.01.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi

Świętuj z nami urodziny Pragi wirtualnie

Świętuj z nami urodziny Pragi wirtualnie

Świętuj z nami 373. rocznicę nadania Pradze praw miejskich. Organizowane od kilku lat Urodziny Pragi to wspólna inicjatywa organizacji pozarządowych. Zapraszamy na cały tydzień wydarzeń online na naszej stronie i Facebooku.

W tym wyjątkowym roku przygotowaliśmy lekcje muzealne dla szkół, bezpłatne warsztaty online dla rodzin oraz wykłady o gwarze warszawskiej i historii Pragi na naszym Facebooku. Na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi czekają ciekawe artykuły z serii Prawobrzeżni, nowe zadania w Akademii Pani Pragi i specjalny odcinek naszego podcastu Praskie Audiohistorie.

Obserwujcie nas na Facebooku, aby być na bieżąco z wydarzeniami!

Program

11 lutego (czwartek), godz. 18.00-19.00

Dzieje aktu lokacji Pragi – wykład Adama Lisieckiego

Warszawska Praga ma swój „akt narodzin” – ponad 370-letni dokument nadania praw miejskich. Delikatny, kruchy, bezcenny. Jak to się stało, że zachował się do naszych czasów? Jakie przeszkody stały na jego drodze? Zapraszamy na krótki wykład, w którym przybliżymy zadziwiające dzieje aktu lokacji podpisanego 10 lutego 1648 roku przez króla Władysława IV.

Wydarzenie bezpłatne. Transmisja na żywo na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.


12 lutego (piątek), godz. 18.00-19.00

Spotkanie na temat gwary warszawskiej

Praga to dzielnica, w której najdłużej mówiono gwarą warszawską, utrwaloną w felietonach „Wiecha” i prozie Tyrmanda. Jakie cechy posiada gwara warszawska i czym różni się od klasycznej polszczyzny? Opowiedzą nam o tym członkowie Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Spotkanie połączone będzie z warsztatem.

Wydarzenie bezpłatne. Transmisja na żywo na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.


13 lutego (sobota), godz. 11.00-12.00

Historia kołem się toczy. Warsztaty rodzinne

Świętujmy rodzinnie 373 urodziny Pragi. Wspólnie zakręcimy kołem praskiej historii i przeniesiemy się w czasy królów.

Rodziny zainteresowane udziałem w warsztatach online prosimy o wiadomość mailową na adres karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 12 lutego lub do wyczerpania miejsc. Zadecyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem uczestnictwa w warsztatach jest informacja zwrotna od pracownika muzeum.  Dzień przed warsztatami prześlemy link do spotkania na platformie ZOOM.

DLA KOGO: rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 8 lat
LIMIT OSÓB: 20 osób
MIEJSCE: platforma ZOOM
Wydarzenie bezpłatne


8-12 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 10.00-11.00

Od osady do miasteczka. Lekcje muzealne dla szkół

Skąd wzięła się nazwa Praga? Co skłoniło pierwszych osadników, by osiedlić się właśnie tutaj? Jakie zagrożenia na nich czyhały? Czym różniła się Praga „biskupia” od Pragi „magnackiej”? Zapraszamy na lekcję muzealną „Od osady do miasteczka” w zupełnie nowej odsłonie.

Nauczycieli zainteresowanych udziałem w lekcji online prosimy o wiadomość mailową na adres edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 5 lutego lub do wyczerpania miejsc. Zadecyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem uczestnictwa w warsztatach jest informacja zwrotna od pracownika muzeum.  Dzień przed lekcją prześlemy link do spotkania na platformie ZOOM.

DLA KOGO: szkoły podstawowe, klasy IV-VI
LIMIT OSÓB: 30 osób na jedną lekcję
MIEJSCE: platforma ZOOM
CENA: 1 zł za lekcję