fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.06.2020 / Aktualności, Modlitewnie przy Targowej 50/52, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wielokulturowe podróże

Symbolika malowidła Grobu Racheli

Symbolika malowidła Grobu Racheli

Poznaj symbolikę malowidła Grób Racheli ze ścian modlitewni przy Targowej 50/52. To kolejne dzieło po przedstawieniach znaków zodiaku, które przybliżamy w ramach cyklu Wielokulturowe podróże.

Na jednej ze ścian Sali Zachodniej Modlitewni zachowało się przedstawienie Grobu Racheli w Betlejem, wkomponowane w ozdobną bordiurę obiegającą ściany. Dlaczego akurat ten sarkofag tak często przywoływany jest w żydowskich domach modlitwy?

fot. Tomasz Kaczor

BIBLIJNA HISTORIA RACHELI

Według starożytnej tradycji Rachela (z hebrajskieho רָחֵל Rachel to owieczka) była żoną Jakuba. Jakub zakochał się w niej podczas spotkania przy studni. Spotkanie owocuje wieloma romantycznymi przestawieniami malarskimi. W zamian za otrzymanie jej za żonę,  Jakub obiecał służyć ojcu dziewczyny przez siedem lat. Laban – ojciec Racheli oszukał jednak Jakuba i przyprowadził do niego brzydszą i starszą z sióstr – Leę. Obiecał dać mu Rachelę za kolejne siedem lat służby, co też Jakub wypełnił.

Rachela długo pozostawała bezpłodna. Mimo miłości między małżonkami, na świecie nie pojawiało się ich dziecko. Dopiero po wielu latach kobieta doczekała się upragnionego syna Józefa, ukochanego przez Jakuba. Po jego narodzinach Jakub wraz z całą rodziną (synami urodzonymi z żon oraz służących i ich matkami) po latach spędzonych domu Labana postanowił powrócić do kraju przodków. Podczas podróży Rachela zaczęła rodzić. Poród okazał się na tyle ciężki, że wydając na świat najmłodszego syna Jakuba – nazwanego Beniamin – kobieta zmarła. Mąż wystawił jej kamienny nagrobek przy drodze prowadzącej do Betlejem. 

Rachela uznawana była za symboliczną matkę całego Izraela.  Jej życie wystawione zostało przez Boga na szczególną próbę, którą było długie oczekiwanie na potomstwo. Zniosła ją jednak dzielnie i z wrodzoną ufnością w wolę Boga.

Współcześnie grób Racheli stanowi miejsce pielgrzymek dla wielu religii. Jest to niewielki, pobielony budynek, wzniesiony w 1860 roku przez znanego filantropa i podróżnika sir Mosesa Montefiore. Jego przedstawienie znaleźć możemy w wielu domach modlitwy na całym świecie.

Często przy grobie pramatki Racheli można spotkać kobiety modlące się o płodność i szczęśliwe rozwiązanie.

Ciekawostka: Pierwsza wzmianka o nagrobku (macewie) wystawionym w kulturze żydowskiej dotyczy właśnie grobu Racheli jaki Jakub wzniósł po jej śmierci.


Przeczytaj o malowidłach z modlitewni: