fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.03.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości”, Marta Nadolle

Sztuka wspierania: „Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości”, Marta Nadolle

Stale powiększamy kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Dzięki darowiźnie domu mediowego Media People pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy do kolekcji pozyskaliśmy pracę artystki Marty Nadolle.

Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości

Obraz jest rodzajem autoportretu – przedstawia artystkę podczas rozmowy ze znajomym po zakończonej pracy (Nadolle jest nauczycielką plastyki).

Cytat Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości odnosi się do możliwości, jakie daje mieszkanie w Warszawie. Artystka zamieszkała w stolicy, by dokończyć studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych.

Pochodzi z niewielkiego miasteczka w województwie zachodniopomorskim, a jej przeprowadzka do stolicy początkowo wiązała się z ogromną tęsknotą i samotnością. Sztuka była sposobem radzenia sobie z emocjami. Przepracowywanie codziennych, czasem bolesnych, zabawnych lub zaskakujących zdarzeń w malarstwie pozwalało jej oswoić uczucia i przyglądać się sobie samej.

Artystka traktuje swoje malarstwo praktycznie. Niewielkie obrazy stanowią rodzaj wizualnego pamiętnika, w którym artystka przepracowuje mniej lub bardziej szczęśliwą codzienność. Jej prace opowiadają o życiu młodej kobiety w Warszawie. W zależności od okresu, w którym powstawały, dotyczą trudności w nawiązywaniu relacji, bolesnych aspektów dorastania czy humorystycznych zdarzeń z życia malarki.

Marta Nadolle (ur. 1989)

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Jej głównym medium jest malarstwo. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wybrane wystawy indywidualne:

  • Wyślę mu nudesa, Galeria Dobro, Olsztyn, 2021,
  • Droga do szczęścia, Fundacja Razem Pamoja, Kraków, 2021,
  • Nie szukam przygód, LETO, Warszawa, 2019.

Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu domu mediowego Media People.