fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.09.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, WARSZAWA W BUDOWIE

Walka o ulice

Walka o ulice

21 października rusza 14. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod hasłem „Walka o ulice”.

W przyszłym roku festiwal trafi pod skrzydła Muzeum Warszawy. Od tego czasu będziemy go realizować naprzemiennie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Walka u ulice

14. edycja festiwalu podejmuje temat miejskiego życia ulicy, dziś prawie zupełnie zdominowanej przez samochody. Wystawę festiwalową można oglądać od 21 października 2022 roku do 15 stycznia 2023 roku w Muzeum nad Wisłą na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22.

Tytuł wystawy pochodzi z książki Janette Sadik-Khan „Walka o ulice”, w której amerykańska badaczka miasta pisała:

Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że efekty zależą od tego, co zbudujesz. Więcej pasów ruchu, to więcej samochodów.

Szczegółowy plan festiwalu: www.artmuseum.pl

Warszawa w budowie – program

Przygotowaliśmy wydarzenia w ramach festiwalu: wykład i wybór filmów poświęconych rowerom w miastach.

„Miasto 15 minut” – wykład Carlosa Moreno

25 października (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52)
Prowadzenie: Marta Żakowska, Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy, redaktorka naczelna Magazynu Miasta Więcej informacji

Wykład jest organizowany ze wsparciem Instytutu Francuskiego w Polsce.

Wykład Carlosa Moreno jest organizowany dzięki współpracy Muzeum Warszawy z Magazynem Miasta. Specjalne wydanie pisma jest poświęcone przełomom miejskim – momentom, w których splątany licznymi kryzysami świat miast choć na chwilę odzyskuje nadzieję na lepsze jutro. Do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Program filmowy w Kinie Syrena

  • 22 października (sobota), godz. 17.00, „Cały ten dźwięk!” („Oh, it Hertz!”, reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 2020, 88 min) – Filmowa opowieść o miejskim hałasie i jego wpływie na człowieka.
  • 22 listopada (wtorek), godz. 17.00, „Dlaczego właśnie rower?” („Why We Cycle?”, reż. Arne Gielen i Gert Jan Hulster, 2017, Holandia, 57 min) – Twórcy filmu zapraszają rowerzystów i naukowców ze wszystkich środowisk do rozmowy o holenderskiej kulturze rowerowej.
  • 15 grudnia (czwartek), godz. 18.30, „Fietspad Extravaganza” – pokaz i spotkanie z Julią Sokolnicką, artystką żyjącą w Amsterdamie, bierze na warsztat ścieżki i drogi rowerowe oraz specyficzną choreografię miejskich, amsterdamskich gestów.
  • 15 stycznia (niedziela) 2023 roku, godz. 17.00, Pokaz filmów krótkometrażowych. Jak rowery zmieniają współczesne miasta? Widzowie wyruszą w filmową podróż do Meksyku, Włoch, Polski i Ukrainy.