czw., 15.12.2022

Kino Syrena

Rozpoznanie i pakt. Gest w przestrzeni drogowej | Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

Pokaz fragmentów najnowszego filmu Julii Sokolnickiej „Fietspad Extravaganza”, zobaczymy także jej wcześniejszy film „Pobocza” w ramach Festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE (więcej informacji). Spotkanie w formie wykładu i projekcji poprowadzi Urszula Sławiec.

Fietspad to po niderlandzku ścieżka rowerowa, Extravaganza to nazwa jednego z kultowych domów Vogueingu, czyli pochodzącego z kultury queerowej tańca poświęconego subwersywnym gestom społecznym.

„Fietspad Extravaganza” to tytuł najnowszego projektu Julii Sokolnickiej poświęconego gestom konfrontacji i komunikacji na ścieżkach rowerowych Amsterdamu, gdzie artystka mieszka i pracuje od ośmiu lat.

W twórczości Julii Sokolnickiej obserwacja choreografii społecznych w przestrzeni publicznej składa się na cykl esejów filmowych opartych na wywiadach, które artystka przeprowadza m.in. w Saharze Zachodniej, niemieckim Hildesheim czy Sopocie.

Amsterdam to gęsta sieć powiązań i zależności społecznych, gdzie ścieżka rowerowa stała się krwiobiegiem miasta oraz najczęstszą przestrzenią konfrontacji między mieszkańcami. Rytm wyznaczają różne style jazdy czy przepustowość ścieżek, które przypominają bardziej kanały pełne łodzi niż jezdnię wypełnioną autami. Prawo drogowe i przyzwyczajenia krzyżują się w splątanych gestach i rutynowych potyczkach. Sokolnicka stawia pytania o komunikację bezpośrednią. Zastanawia się także czym owocuje, w kulturze i edukacji emocjonalnej Amsterdamczyków, przejście na ruch rowerowy.

W trakcie spotkania pokazany zostanie również film holenderskiego dokumentalisty – Eda van der Elskena pt. „Rowerzyści” z 1965 roku. Film został użyczony na tę specjalną okazję z kolekcji Eye Filmmuseum!

„Fietspad Extravaganza” to work in progress. Film powstaje dzięki wsparciu Amsterdamse Fonds voor Kunst oraz Fonds Kwadraat.