22.09.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Edukacja dla dorosłych i młodzieży
Warszawa – nowe spojrzenia
Cykl wykładów o Warszawie. Prof. Błażej Brzostek, historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, opowie o różnych punktach widzenia na miasto stołeczne Warszawę.
Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy chcieliby poznać wybrane aspekty historii Warszawy od zupełnie nowej, nieoczywistej strony. Jesteśmy przekonani, że i varsavianiści, i osoby, których zainteresowanie historią stolicy dopiero się zaczyna, znajdą tu coś dla siebie!
Nagrania wykładów dostępne są online.
Wejściówki na wydarzenie będą do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.
Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.
Warszawska nowoczesność, XX wiek i dawniej
18 października (poniedziałek), godz. 18:30
Słowo „nowoczesność” jest dzisiaj z pewnością mniej nośne niż pół wieku temu. Nowoczesność stanowiła wyzwanie. Zrodzone w wieku XIX, pojęcie zdominowało myślenie następnego stulecia. Jak miała być, a jaka była warszawska nowoczesność w minionym stuleciu i dawniej? Z czym Warszawa miała się porównywać i mierzyć, jakie wzory wybierać, ku czemu zmierzać?
Przegląd wizji nowoczesności, wysiłków i krytyk, związanych z wyzwaniem „doganiania świata”.
Gender Warszawy. Poszukiwania
8 listopada (poniedziałek), godz. 18:30
Jeśli istnieje tożsamość miasta, jej częścią musi być problem płci kulturowej. Oznacza to zainteresowanie relacjami pomiędzy elementem kobiecym i męskim w społeczeństwie i kulturze Warszawy, komplikacjami i niejasnościami tych relacji w różnych epokach, próbami przemocowego ustalania lub negocjowania porządku płci, wpływem tego porządku na materialny kształt miasta.
Ta słabo wciąż poznana sfera historii Warszawy domaga się rekonesansu.
Zła Warszawa. Historia krytyki i pretensji
20 grudnia (poniedziałek), godz. 18:30
Jak każda stolica, Warszawa przyciągała i odpychała – budziła sprzeczne i często skrajne uczucia. Krytyka Warszawy i pretensje wobec niej, adresowane zarówno z wnętrza miasta, jak z szerokiego świata, układają się w wielką antologię.
Przegląd tych negatywnych emocji, punktów widzenia i oczekiwań na przestrzeni stuleci.
W oczach przybyszów – Warszawa widziana z zewnątrz
24 stycznia 2022 (poniedziałek), godz. 18:30
Jednym z kapitalnych źródeł do poznania Warszawy są relacje przybyszów – „obcych“, którzy odwiedzili miasto i zostawili zapis opinii o nim, pisemny, ustny lub fotograficzny.
Przegląd najciekawszych punktów widzenia tych dzisiejszych i historycznych przybyszów.
Posłuchaj jaka jest Warszawa w podcaście prof. Błażeja Brzostka: