05.04.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Wieczór w 120. rocznicę urodzin Władysława Sebyły

Przypominamy postać wybitnego prażanina, poety, krytyka literackiego, tłumacza, członka grupy „Kwadryga”, laureata Złotego Wawrzynu Akademii Literackiej – Władysława Sebyły.

21 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Rozpocznie je wystąpienie Władysława Ryszarda Szeląga (prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków). Następnie zostanie pokazany film dokumentalny „Saga Sebyłów”, a uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie zaprezentują poezję Władysława Sebyły.

Władysław Sebyła (1902-1940)

Władysław Sebyła urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.

Powołany do wojska w przededniu wybuchu wojny w 1939 r. Nie powrócił już do domu. Zginął zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 r. Jego twórczość po wojnie została skazana na zapomnienie.

Mieszkanie Sebyłów przy Brzeskiej było w latach 30. XX wieku ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował.

Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował.

Autoportret Władysława Sebyły ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie

Wydarzeniu towarzyszy wystawa artystów Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków.

Wśród autorów są: Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Ireneusz Bieliński, Anna Bogusz-Gazda, Paweł Cabanowski, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Kmiecik, Aśka Mendys-Gatti, Elżbieta Murawska, Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Maria Powroźnik, Agnieszka Wróblewska, Dorota Zych-Charaziak.

Tomasz Awdziejczyk

Małgorzata Bartel

Anna Bogusz-Gazda

Paweł Cabanowski

Ewelina Dziewońska-Chudy

Anna Dybowska

Anna Forycka-Putiatycka

Magdalena Kmiecik

Elżbieta Murawska

Małgorzata Omelańczuk-Pawluk

Dorota Zych-Charaziak

Współorganizator: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków.