29.04.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Wracają warsztaty z cyklu Zielone rzemiosło

Naturalne materiały, rzemieślnicze techniki i tutoriale DIY – wracamy z cyklem Waszych ulubionych warsztatów. Wykonacie przedmioty codziennego użytku według pięknego designu, zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania.

Zobaczcie, co w tym roku planuje dla Was projektantka Ewelina Czaplicka-Ruducha!

Miejsce: sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi
(zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi)
Limit miejsc: 10 osób
Bilety: 10 zł dostępny w kasie Muzeum lub on line.
Bilety na warsztaty dostępne będą z 10 – 14 dniowym wyprzedzeniem.

Terminy i tematy warsztatów

Kapelusz z konopki, 15 maja 2021, czas: ok 90 min.
Warsztat modelowania i szycia letniego kapelusza z dużym rondem z tkaniny konopnej (tzw. konopki) oraz lnu.

Naturalne farbowanie tkanin z indygo, 29 maja 2021, czas: ok 90 min. Przejdziemy przez cały proces barwienia naturalnych tkanin w kadzi indygo. Zafarbowany materiał można użyć podczas następnego warsztatu i uszyć z niego bikini.

Uszyj bikini do opalania z lnu, 26 czerwiec 2021, czas: ok 90 min.
Podczas warsztatów będzie można korzystać z wykrojów w trzech rozmiarach (36/38/40).

Espadryle od podstaw, 10 lipiec, czas: ok 90 minut. Utkamy podeszwę do espadryli, uszyjemy cholewkę z płótna i połączymy je w całość szyjąc ręcznie. Uczestnicy będą mogli skorzystać z wykrojów w kilku rozmiarach.

Tkanie toreb na bazie koszy wiklinowych, 24 lipiec, czas: ok 60 min. Recykling starych koszy wiklinowych, które staną się podstawą tkania wymarzonej torby.

Prototypowanie z tkanin alternatywnych: kosmetyczka i etui na karty, 21 sierpnia 2021, czas: ok 60 min.
Z użyciem nowoczesnych zamienników skóry (korko i washpapy) stworzymy klasyczne wyroby kaletnicze według przygotowanych wykrojów.

Przybornik ze skóry wtórnej i płótna, 11 września, czas: ok 40 min.
Tym razem będziemy pracować w skórze wtórnej, wykonanej na bazie odpadów produkcyjnych. Przybornik przyda się amatorom rzemiosła do utrzymania porządku w swoich narzędziach.

Cykl Zielone rzemiosło to warsztaty w ramach Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła. Promuje zrównoważone projektowanie dla poszukiwania rozwiązań technologicznych i materiałowych. To autorski program Eweliny Czaplickiej Ruduchy, realizowany we współpracy z kuratorką Katarzyną Chudyńską – Szuchnik.

Odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.