13.08.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Warszawa dla obcokrajowców

Wydarzenia po angielsku / Events in English

W tej zakładce znajdziesz:

• zajęcia „Warszawa dla średnio zaawansowanych”
  • informacje o 0prowadzaniu z przewodnikiem
  • grę miejską „Co jest zabytkiem?”

Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach poniżej!

„Warszawa dla średnio zaawansowanych”

Ucz się języków obcych w Muzeum Warszawy!

Poznaj historię i kulturę stolicy w czasie lekcji językowych w Muzeum. Obcokrajowcy w czasie zajęć uczą się języka polskiego, a Polacy mogą poznać nowe słownictwo i gramatykę języków obcych.

Prowadzimy zajęcia na wystawie, inspirując się oryginalnymi eksponatami, co pozwala zrozumieć kontekst kulturowy języka. Dzięki temu poznanie go i kultury kraju staje się łatwiejsze.

W czasie lekcji studenci:

• wcielają się w gości muzeum, czytelników muzealnej biblioteki, klientów kawiarni czy sklepiku z książkami i pamiątkami,
  • czytają teksty o Warszawie,
  • rozwiązują zadania, quizy i zagadki,
  • uczą się leksyki związanej z miastem, kulturą i sztuką,
  • poznają nowe i powtarzają znane zagadnienia gramatyczne,
  • przełamują bariery komunikacyjne i upewniają się, że zdobywanie informacji w środowisku obcojęzycznym wcale nie musi być skomplikowane.

Uczestnicy zajęć dobrze się bawią, jednocześnie rozwijając twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną.

Muzeum Warszawy prowadzi projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych” od 2017 roku. Jest to ciekawe doświadczenie również dla nas. Dzięki współpracy z obcokrajowcami poznajemy ich punkt widzenia oraz interpretację historii i kultury stolicy, często odmienną od naszej własnej. Ta wymiana wzbogaca nas i pozwala spojrzeć na znane nam tematy z zupełnie innej perspektywy.

Zapraszamy do współpracy uniwersytety, szkoły językowe oraz osoby prywatne. Zajęcia prowadzi lektorka języka czeskiego i polskiego jako obcego oraz egzaminator międzynarodowy z doświadczeniem na polu edukacji międzykulturowej oraz edukatorzy Muzeum Warszawy.

Na zamówienie przygotowujemy:

• lekcje języka polskiego jako obcego metodą przedmiotowo-językową (CLIL),
  • lekcje języka angielskiego metodą przedmiotowo-językową (CLIL) dla uczniów szkół podstawowych i średnich,
  • gry muzealne i miejskie połączone z nauką języka polskiego jako obcego,
  • warsztaty dla lektorów języków obcych, przygotowujące do pracy na wystawie muzealnej,
  • wsparcie merytoryczne dla lektorów języków obcych i pomoc w tworzeniu konspektów zajęć językowych w muzeach.

Przykładowe lekcje metodą CLIL:

• „Legendy warszawskie” – poziom B2/C1
  • Spacer po Starym Mieście oraz praca na ekspozycji i quizy, podsumowanie zajęć
  • „Wars i Sawa = Warszawa” – poziom A1/A2
  • Praca na ekspozycji, praca z tekstem w Bibliotece Muzeum Warszawy i quizy oraz podsumowanie zajęć

Kontakt:

Język polski jako obcy:
Katarzyna Žák-Caplot, tel. 512 874 457
katarzyna.zak@muzeumwarszawy.pl

Oprowadzanie z przewodnikiem

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej i wystaw czasowych z przewodnikiem. Zwiedzanie w języku angielskim dostępne jest po wcześniejszym umówieniu się z Działem Edukacji Muzealnej.

CZAS TRWANIA: 6090 min.
KOSZT: 200 zł

W celu umówienia konkretnego terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji Muzealnej:
tel.+48 665 645 603
edukacja@muzeumwarszawy.pl

Gra miejska – Co jest zabytkiem?

Ruszaj w trasę po Starówce z plecakiem pełnym kreatywnych zadań. Materiały dostępne są w języku angielskim.

W czasie wojny historyczne centrum miasta uległo zniszczeniu w 85-90%. Powojenna odbudowa zmieniła Starówkę. Sprawdź, czym różni się Stare Miasto od tego sprzed wojny. Kto i co przyczyniło się do unikalnej na skalę światową odbudowy miasta? Jak poznać, że coś jest zabytkiem?

Poznaj historię Starego Miasta podczas spaceru jedną z dwóch ścieżek tematycznych. Swoją przygodę i odkrywanie tajemnic Starówki rozpocznij na Rynku Starego Miasta 42 lub w Centrum Interpretacji Zabytku na ulicy Brzozowej 11/13. Wypożyczysz tu plecaki z zadaniami do rozwiązania.

Gra odbywa się wśród staromiejskich murów. Twoim zadaniem będzie m.in. wykonanie dekoracyjnego sgraffita, ułożenie puzzli tak, by dowiedzieć się jak przed wojną wyglądał dany budynek. Wcielając się w rolę detektywa, z kompasem i lornetką, rozszyfruj nazwy ulic i budowli na Starym Mieście.

Akcja „Co jest zabytkiem?” potrwa do końca października.

DLA KOGO: młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
CZAS TRWANIA: 1,5–2 godziny
TERMINY: wtorek–niedziela, do końca października 2019 roku.
WYPOŻYCZANIE PLECAKÓW: wtorek–niedziela, w godzinach 10.00–16.00, w kasach Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku. W przypadku chęci wypożyczenia więcej niż pięciu plecaków jednocześnie prosimy o wcześniejszy kontakt: +48 665 645 603 lub edukacja@muzeumwarszawy.pl
ŚCIEŻKI TEMATYCZNE:

• Przygoda na Starym Mieście
    Jak żyło się dawniej na Starym Mieście? Podczas spaceru wcielisz się w rolę kupca przybywającego do XVII-wiecznej Warszawy. Poznaj ważne wydarzenia historyczne, dowiedz się, jak dawniej wyglądało miasto, kto w nim mieszkał i czym zajmowali się mieszkańcy. Odpowiedzi szukaj na Starówce, obserwując zabudowę i dekoracje wraz z pakietem kreatywnych zadań.
  • Odbudowa Starego Miasta w Warszawie
    Całe Stare Miasto w Warszawie to jeden duży, niesamowity zabytek – najbardziej niezwykłe jest to, że został odbudowany po zniszczeniach wojennych a najstarszy budynek ma niewiele ponad 70 lat. Jak wyglądał proces odbudowy i jakie decyzje podjęto w tym czasie? Co znajdziemy wędrując uliczkami historycznego centrum Warszawy? Podczas spaceru samodzielnie poszukaj odpowiedzi na pytania w staromiejskiej przestrzeni.