fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 26.01.2023
18:00–19:30

Debata
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Fotki, snapshoty, odbitki w godzinę – o fotografii amatorskiej lat 90. | „Błysk, mat, kolor”

Fotki, snapshoty, odbitki w godzinę – o fotografii amatorskiej lat 90. | „Błysk, mat, kolor”

Fotografia amatorska, podobnie jak zawodowa, ma swoje konwencje, motywy i cechy charakterystyczne. Wynikają one ze specyfiki dostępnego w danym czasie sprzętu fotograficznego – aparatów i obiektywów, papierów fotograficznych, technologii wywoływania negatywów i odbitek ale też obowiązujących mód i norm w zakresie niezawodowego utrwalania wizerunków.

  • Jakie były te normy, konwencje i zwyczaje w polskiej fotografii amatorskiej lat 90.?
  • Czy możliwe jest określenie kto, kiedy i w jakich sytuacjach fotografował?
  • Jakie są cechy charakterystyczne wykonywanych w przestrzeni publicznej Warszawy (i nie tylko) amatorskich „fotek”
  • oraz czy możliwe jest uchwycenie momentu, kiedy estetykę snapshotów za inspirującą uznają artyści?

Udział wezmą:

Witold Kanicki – doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu (2015–2019) oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii. Honorowy członek ZPAF. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, publikowanych m.in. na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Artluka”, „Exitu”.

Igor Omulecki – artysta wizualny, fotograf i pedagog. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego postawa artystyczna kształtowała się pod wpływem kontaktu z kręgami łódzkiej neoawangardy i środowiskiem Szkoły Filmowej. W ostatnich latach twórczość jego skupia się głównie na tematyce percepcji wzrokowej i nowych form obrazowania. Nagrodzony w wielu konkursach, m.in.: IPA Award, PMH, ExhibitA, Photolucida Critical Mass, Cannes Lions, Europe’s Premier Creative Award. Twórczość Omuleckiego prezentowana była m.in. w Barbican w Londynie,  The Centre for Contemporary Art Tel Aviv, Matadero w Madrycie, Muzeum Narodowym Zachęta i MSN w Warszawie.

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Rozmowę poprowadzi Karolina Puchała-Rojek – historyczka sztuki i fotografii, kierowniczka działu Centrum Fotografii Muzeum Warszawy. Autorka tekstów z historii fotografii polskiej, kuratorka i redaktorka książek fotograficznych. Współzałożycielka i przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.