04.10.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Edukacja dla szkół

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Błysk, mat, kolor”

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” sięga do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterów, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów. Zdjęcia profesjonalne i amatorskie, reportaże i fotografia artystyczna tworzą portret Warszawy w latach 90.

Wystawę uzupełniają oprowadzania, debaty, spacery, warsztaty międzypokoleniowe, lekcje muzealnefilmy w Kinie Syrena, podcast Kamila Bałuka, a także książka pod takim samym tytułem.

Oprowadzania po wystawie

W każdą niedzielę o godz. 15:30 odbędą się oprowadzania po wystawie. W wybrane niedziele będą to oprowadzania kuratorskie i autorskie oraz międzypokoleniowe z edukatorką lub edukatorem.

8 stycznia – międzypokoleniowe oprowadzanie z edukatorką lub edukatorem

15 stycznia – oprowadzanie autorskie z Marcinem Wichą

22 stycznia – oprowadzanie autorskie z Magdą Szcześniak

29 stycznia – międzypokoleniowe oprowadzanie z edukatorką lub edukatorem

5 lutego – oprowadzanie autorskie z Eweliną Bartosik

12 lutego – oprowadzanie kuratorskie z Julią Staniszewską

19 lutego – oprowadzanie kuratorskie z Karoliną Puchałą-Rojek

Debaty, warsztaty, filmy, spacery

Warsztaty rodzinne

Warsztaty rodzinne i dla młodzieży przybliżą dekadę transformacji – czas kontrastów, zmian i przełomów (soboty od 11:00 do 12:30).

Konstruowanie przestrzeni – 29 października, godz. 11:00
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 10-15 lat

Znaki protestu – 19 listopada, godz. 11:00
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 9-12 lat

Gra we wspomnienia – 10 grudnia, godz. 11:00
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat

Zwiedzanie z dzieckiem

Od listopada na wystawie dostępne są karty z zadaniami dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Po zakupie biletów, na wystawie wystarczy pobrać od opiekuna ekspozycji kartę z zadaniami i kredki, aby w czasie zwiedzania rozwiązywać wspólnie zagadki, a przede wszystkim bawić się dobrze.

Karty z zadaniami są dostępne w 3 wersjach językowych: po polsku, ukraińsku, angielsku.

Lekcje muzealne dla szkół

Lekcje muzealne w przestrzeni wystawy w czasie jej trwania (do 17 lutego 2023 roku) dla szkół podstawowych (klasy 1-8) i szkół ponadpostawowych.

Dowiedz się więcej.

Książka „Błysk, mat, kolor”

Wystawę uzupełnia książka „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” pod redakcją Karoliny Puchały-Rojek. Na jej łamach zobaczysz:

• 250 fotografii kilkunastu autorów, z których wiele publikowanych jest po raz pierwszy,
  • rozmowy przeprowadzone przez Julię Staniszewską ze specjalistami i specjalistkami zajmującymi się fotografią w latach 90. m.in. właścicielem słynnego labu Relax,
  • teksty autorstwa Karoliny Puchały-Rojek, Adama Mazura i Witolda Kanickiego
  • oraz subiektywny przegląd wydarzeń lat 90. Błażeja Brzostka.

Do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

1 grudnia (wtorek, godz. 18:00-19:30) odbędzie się spotkanie poświęcone książce. Wezmą w nim udział Karolina Puchała-Rojek, Julia Staniszewska, Adam Mazur, a poprowadzi je Agata Napiórska.

Podcast Kamila Bałuka

10-odcinkowy podcast przygotowany przez Kamila Bałuka.

Reporter i podcaster, który specjalizuje się w tematach tej dekady, przyjrzał się latom 90. w Warszawie z dziennikarskim zacięciem. Temat każdego odcinka inspirowany jest konkretnymi zdjęciami prezentowanymi na wystawie.

Bałuk rozmawia m.in. o kampaniach społecznych i fotografii społecznej w tamtym czasie, narodzinach polskiej giełdy, o tym, czym dla młodych anarchistów była transformacja.

Wśród gości i gościń: Tomek Sikora, Anna Musiałówna, Tomasz Prusek czy Maria Zmarz-Koczanowicz. Karolina Puchała-Rojek i Julia Staniszewska opowiedzą też szerzej o koncepcji wystawy i drodze do jej powstania.

Więcej informacji wkrótce.

Zdjęcie główne: Arkadiusz Astrachancew, Sceny podczas antyprezydenckiej i antyrządowej demonstracji Solidarności, plac Trzech Krzyży, 18 maja 1993