niedz., 20.11.2022

Spacer
Muzeum Warszawy
10 zł normalny / 7 zł ulgowy

Wolna amerykanka. Spacer z Patrycją Jastrzębską szlakiem architektury biurowej i mieszkaniowej lat 90. | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Wykusze, wieżyczki, kolumienki, bogactwo form i kształtów – architektura lat 90. miała mocne wejście w miejską ikonosferę Warszawy. Czerpała z estetyki postmodernizmu pełnymi garściami, ale też wykraczała poza jej schematy.

„Wolna amerykanka”

Po dekadach centralnego planowania nastąpiło swoiste odreagowanie lat standaryzacji, narzuconych norm i prefabrykacji, tzw. „wolna amerykanka”. Wkroczenie prywatnego kapitału w przestrzeń publiczną zaowocowało nieskrępowaną wyobraźnią w projektowaniu. To, co obecnie wydaje nam się często jedynie przejawem złego smaku, stanowi jednocześnie świadectwo architektury minionej epoki. Ustępuje ona coraz częściej miejsca większym, nowocześniejszym, jeszcze bardziej kapitalistycznym budowlom. Procesy te są doskonale widoczne na Woli, dzielnicy, która bogata jest w przykłady architektury lat 90.

Przebieg spaceru

Podczas spaceru zobaczymy najciekawsze realizacje tego czasu: biurowe (m.in. Ilmet, Kolmex), usługowe (Atrium International Business Centre) oraz mieszkaniowe (m.in. Osiedle „Żelazna”, osiedle „Łucka”, budynek plomba przy Twardej). Jednym słowem postmodernizm w pigułce na Woli.

UWAGA: podczas spaceru wejdziemy do środka Ilmetu, do którego na co dzień nie mogą wejść osoby nieupoważnione.

Juliusz Sokołowski, z cyklu „Adres” wykonanego na zlecenie Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Dembud, wiosna 2004 – ul. Krochmalna 55 i 57

Patrycja Jastrzębska – animatorka kultury, historyczka sztuki, twórczyni projektu „Tu Było Tu Stało”, prezeska Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław.

Start: Ilmet, al. Jana Pawła II 15

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących.