fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 04.12.2022
11:00–13:00

Spacer
Muzeum Warszawy
10 zł normalny / 7 zł ulgowy

Pozdrowienia z transformacji. Krytyczno-nostalgiczny spacer po architekturze lat 90. z Aleksandrą Stępień-Dąbrowską | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Pozdrowienia z transformacji. Krytyczno-nostalgiczny spacer po architekturze lat 90. z Aleksandrą Stępień-Dąbrowską | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Architektoniczny krajobraz lat 90. to świat pocztówkowy. Czasem przypomina krzyczące kolorami i przaśnym żartem wakacyjne pozdrowienia znad morza, innym razem – nostalgiczne scenerie o rozmytych konturach. Za każdym razem oferuje jednak starannie wyselekcjonowane obrazy, opowiadające o ówczesnych możliwościach i aspiracjach.

Architektura czasów transformacji goniła za postmodernistycznym image, kamuflowała się, udawała odrobinę lepszą, niż była w rzeczywistości.

Przebieg spaceru

Podczas spaceru podążymy szlakiem obiektów-kameleonów, antycznych świątyń, neomodernizmu i kulistych kloszy. Przyjrzymy się temu, co budynki z lat 90. starały się wyeksponować, a co ukryć? Jak wpłynęły na miejską ikonosferę i jaką przestrzeń stworzyły dla naszej codzienności? Zastanowimy się też, co i dlaczego chcemy pamiętać z tamtych czasów.

Aleksandra Stępień Dąbrowska – historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury XX wieku. Autorka „Jakby luksusowo. Przewodnika po architekturze Warszawy lat 90.” i współkoordynatorka projektu „ARCHIwum Warszawy lat 90.”.

Start: Rondo Jazdy Polskiej, pod pomnikiem Jazdy Polskiej na Polu Mokotowskim

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.