fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 09.02.2023
18:00–19:30

Debata
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Kontrasty lat 90. – o fotografowaniu nierówności | „Błysk, mat, kolor”

Kontrasty lat 90. – o fotografowaniu nierówności | „Błysk, mat, kolor”

Błyskotliwe kariery, sukcesy i zmiany zachodzące w przestrzeni miasta w latach 90., w strukturach społecznych i ekonomicznych miały swoją drugą, ciemną stronę. Masowe zwolnienia – a w ich konsekwencji bezrobocie i bieda – chaotyczna zabudowa wolnych przestrzeni, wycinki drzew czy niekontrolowane wyburzenia dawnych kamienic to tylko niektóre, najbardziej widoczne elementy tamtej rzeczywistości.

Fotografia rejestrowała je, stosując kontrast nie tylko w warstwie formalnej, poprzez budowanie kompozycji czy zestawienia barw, lecz także na poziomie treści.

O brutalności okresu transformacji w obiektywie fotografów lat 90. porozmawiamy z praktykami: Anną Musiałówną i Kacprem Krajewskim. Rozmowę poprowadzi Olga Gitkiewicz.

W debacie udział wezmą:

Anna Musiałówna – fotoreporterka prasowa i socjologiczna, autorka reportaży, kuratorka wystaw fotograficznych, publikowała m.in. w „itd”, „Przyjaciółce”, „Odrze”, „Życiu” „Polityce”.

Kacper Krajewski – zaczynał w latach 70. jako grafik i rysownik, od lat zajmuje się fotografią uliczną. Po raz pierwszy wyszedł na miasto z aparatem, gdy wybuchł stan wojenny, który skłonił go do rejestracji wydarzeń, manifestacji i życia codziennego. Autor i współautor wielu wystaw krajowych i zagranicznych. Twórca cyklu fotograficznego „Clochardzi Warszawy”.

Olga Gitkiewicz – reporterka i redaktorka, autorka reportaży „Nie hańbi. O polskim rynku pracy” oraz „Nie zdążę. O kryzysie polskiego transportu publicznego”, a także eseju biograficznego „Krahelska. Krahelskie”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.