czw., 21.03.2024

Muzeum Warszawy

Fotografia i kolekcja. Spotkanie z Maciejem Topolskim

Kolekcja to zbiór przedmiotów, który kolekcjoner rozpoznaje jako wartościowe. Możemy zbierać spontanicznie albo metodycznie, nadawać kolekcji rozmaite znaczenia. Kolekcjonowanie służy nauce albo własnej przyjemności. Często przeradza się w obsesję. Czasami podnosi status kolekcjonera, który w oczach publiki staje się koneserem, innym razem jest skrzętnie ukrywaną namiętnością.

Fotografia to także intrygujący obiekt kolekcjonerski. Muzealne i prywatne zbiory zdjęć zyskują coraz większe znaczenie, ponieważ rośnie uznanie dla roli fotografii w kulturze. Liczba zdjęć jest jednak ogromna, są one także niezwykle różnorodne. Podczas spotkania przyjrzymy się rozmaitym podejściom do gromadzenia fotografii oraz rozważymy, czy samo fotografowanie może być kolekcjonowaniem świata.

Z Maciejem Topolskim porozmawiamy o kolekcjonowaniu albumów fotograficznych i byciu kolekcjonerem oraz o kolekcji fotografii jako smakowaniu świata.

• Co to znaczy być kolekcjonerem fotografii, a co jej koneserem?
  • Co sprawia, że zdjęcia są wartościowe dla kolekcjonera?
  • Dlaczego zbieranie fotografii bywa kompulsywne?
  • Czego mogą nas nauczyć kolekcje zdjęć?

Zachęcamy do lektury:

Moderatorką spotkania jest Kamila Dworniczak – historyczka sztuki. Adiunktka w Katedrze Teorii Sztuki IHS UW, gdzie prowadzi zajęcia z metodologii historii sztuki, historii fotografii oraz sztuki współczesnej. W swoich badaniach koncentruje się na fotografii reportażowej, problematyce intermedialnej i pisarstwie o sztuce. Autorka książki „Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy The Family of Man w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii” (2021).

Maciej Topolski – pisarz, tłumacz, antropolog. Wydał tomy wierszy na koniec idą (2017, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz LUXUS (2019). Za książkę prozatorską Niż (2020) otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, był nominowany do Nagrody im. Witold Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Przełożył dwie książki Anne Carson: powieść wierszem Autobiografia czerwonego (2022) oraz zbiór Dekreacja. Poezja, eseje, opera (2024). Doktor nauk humanistycznych i kolekcjoner amatorskich albumów fotograficznych.

Spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w Bibliotece Muzeum Warszawy.

Dostępność: potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Napisz na: fotografia@muzeumwarszawy.pl.

ikona niepełnosprawności słuchowej

Sprawdź program spotkań dyskusyjnych „Fotografia i…”.

Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w tle fragment fotografii Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym, Henryk Poddębski, 1933, Warszawa, z kolekcji Muzeum Warszawy.