fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 22.02.2024
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Fotografia i zmysły. Spotkanie z Dorotą Łuczak

Fotografia i zmysły. Spotkanie z Dorotą Łuczak

Chociaż współcześni badacze znacznie poszerzyli repertuar właściwych człowiekowi zmysłów i podkreślają ich ważną formującą rolę, gwałtowne zmiany technologiczne wspierają raczej przekonanie, że dominującym zmysłem nowoczesnego człowieka jest wzrok. Fotografia jako ważna składowa masowej komunikacji zdaje się wspierać wzrokocentryzm zachodniej kultury.

Czy jednak możemy mówić o fotografii bez poznania roli innych zmysłów?

Spotkanie będzie poświęcone rozważeniu związków fotografii z doświadczeniami zmysłowymi. Oprócz zwrócenia uwagi na sensualny wymiar kontaktu odbiorcy z materialną odbitką, zastanowimy się nad cielesnym wymiarem sytuacji robienia zdjęć. Spróbujemy też zakwestionować rozumienie fotografii jako medium wspierającego wzrokocentryzm.

Z Dorotą Łuczak porozmawiamy o wielozmysłowym doświadczeniu kontaktu z fotografiami, a także o badaniu zmysłów za pomocą fotografii – w odniesieniu do badań percepcji wielozmysłowej i możliwości pobudzania zmysłów poprzez kontakt ze sztuką.

  • Czy zapachy, dźwięki albo smaki mogą wpływać na to, jak widzimy fotografie?
  • Jak zobaczyć obraz, gdy nie możemy posłużyć się wzrokiem?
  • Czy nasze poruszanie się w przestrzeni ma znaczenie dla robienia i oglądania zdjęć?
  • Czym jest okularocentryzm i czy fotografia ma z nim coś wspólnego?

TRANSKRYPCJA: Fotografia i zmysły (PDF 318kB), Fotografia i zmysły (DOCX 45kB)

Zachęcamy do lektury:

Maria Poprzęcka, Grzeszne oko, [w:] tejże, Inne obrazy, Gdańsk 2009, s. 34-53.

Moderatorką spotkania jest Kamila Dworniczak – historyczka sztuki. Adiunktka w Katedrze Teorii Sztuki IHS UW, gdzie prowadzi zajęcia z metodologii historii sztuki, historii fotografii oraz sztuki współczesnej. W swoich badaniach koncentruje się na fotografii reportażowej, problematyce intermedialnej i pisarstwie o sztuce. Autorka książki „Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy The Family of Man w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii” (2021).

Dorota Łuczak – doktora historii sztuki, adiunkta w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktorka czasopisma „Artium Quaestiones”. W swoich badaniach zajmuje się historią i teorią fotografii XX i XXI wieku. W 2018 roku opublikowała monografię Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku (TAiWPN Universitas, Kraków 2018). Współautorka publikacji Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989. Antologia (UAP 2013) Autorka tekstów na temat fotografii nowoczesnej i współczesnej publikowanych między innymi na łamach „History of Photography”, „Artium Quaestiones”, „Sztuki i Dokumentacji”, „Porównań”, „Kwartalnika Fotografia” oraz w monografiach i katalogach wystaw. Stypendystka Corbridge Trust (Cambridge University), Rządu Francuskiego, Stiftung Preussischer Kulturbesitz, Fundacji Lanckorońskich oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

Spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w Bibliotece Muzeum Warszawy.

Dostępność: potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Napisz na: fotografia@muzeumwarszawy.pl.

ikona niepełnosprawności słuchowej

Sprawdź program spotkań dyskusyjnych „Fotografia i…”.


Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w tle fragment fotografii Portret Mai Berezowskiej z tulipanami, autorstwo nieznane, 1946, z kolekcji Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.