fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 11.05.2022
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Warszawy

Korczak i ogólnopolska gazeta dla młodych czytelników

„Mały Przegląd” – tygodnik dla dzieci i młodzieży ukazywał się w Warszawie od października 1926 do wybuchu wojny w 1939 roku jako dodatek żydowskiego ogólnopolskiego dziennika „Nasz Przegląd”.

Henryk Goldszmit/Janusz Korczak – inicjator i jego pierwszy redaktor miał ambicję powołania gazety redagowanej i pisanej przez młodych dla młodych, daleko odbiegającej od tradycyjnej wówczas formuły pisemek dla dzieci przygotowywanych przez dorosłych. Gazeta szybko zyskała dziecięcych korespondentów i autorów, kolejne roczniki pisma zapełniały się ich tekstami wszystkich gatunków rzemiosła dziennikarskiego, od notatek po reportaże, a także twórczością literacką i plastyczną.

Dziś „Mały Przegląd” jest nie tylko zapisem eksperymentalnego, redakcyjnego doświadczenia, ale również unikalnym źródłem do poznania dzieci i młodzieży żydowskiej w międzywojennej Polsce.

Prelegenci: Anna Landau-Czajka, Marta Ciesielska, Katarzyna Żukowska

 

Sprawdź wydarzenia „Roku korczakowskiego”.


Wydarzenia „Roku korczakowskiego” współorganizowane są przez Muzeum Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.