fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

02.03.2022 / Aktualności, Korczakianum

Korczak. Nowe otwarcie

Korczak. Nowe otwarcie

Rok 2022 to między innymi osiemdziesiąta rocznica śmierci Janusza Korczaka. Nie chcemy pamiętać o nim jedynie przez pryzmat końca wyjątkowej biografii.

Celem współdziałania Muzeum Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego jest próba odczytania na nowo jego spuścizny. Wydarzenia, które organizujemy są okazją do przemyślenia raz jeszcze tego, co płynie z jego tekstów.

Cała spuścizna pisarska Korczaka nasycona jest jego doświadczeniem własnym – nie tylko jako teoretyka i praktyka demokratycznego wychowania, pioniera ruchu na rzecz praw dziecka-człowieka, niestrudzonego propagatora budowania „mostów” ponad podziałami społecznym, narodowymi, generacyjnymi – także jako uczestnika dramatycznych wydarzeń XX wieku.

Miał doświadczenie lekarza wojskowego, w 1940 roku podkreślał: „Czwartą wojnę, trzecią rewolucję […] przeżywam. Umiem czytać karty wojny”. Zmobilizowany do carskiej armii, lata 1915-1918 przeżył na Ukrainie, jako ordynator wojskowego lazaretu, lecz także, wyreklamowany z wojska, jako lekarz w podkijowskich sierocińcach. Do wspomnień z tamtych trudnych lat: wojennej opresji najsłabszych, najmłodszych, wracał wielokrotnie, ostrzegając przed szaleństwem wojny.

Jednak z ukraińską ziemią, z Kijowem, związały Korczaka również twórcze więzi. Tam właśnie, zawsze twórczy, pisał swe programowe dzieło Jak kochać dziecko. Później nie raz ostrzegał, że światem chce rządzić „silny brutal, homo rapax”, i trzeba mu dawać odpór, łącząc siły, by obronić ludzkość, by realizować podstawowe prawo każdego człowieka, każdego dziecka – jak głosił tytuł manifestu Korczakowskiego – „prawo do szacunku”.

Wykłady i spotkania wokół biografii i działalności Janusza Korczaka to szeroki wybór wydarzeń naukowo-badawczych, popularno-naukowych, varsavianistycznych spacerów i wycieczek.

Wykłady i spotkania

Spotkania tematyczne z badaczami życia oraz spuścizny pisarskiej i pedagogicznej Janusza Korczaka, a także osobami twórczo i naukowo wykorzystującymi proponowane przez niego metody pracy z dziećmi. Gośćmi są zarówno naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, animatorzy kultury, edukatorzy i praktycy „korczakowskiej metody”.

O wykładach i spotkaniach organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny przeczytasz na stronie ŻIH.

Lekcje muzealne i warsztaty

Lekcje muzealne, które w nowym świetle – w kontekście naszych czasów – pomogą przyjrzeć się spuściźnie Janusza Korczaka. Zarówno stacjonarnie (w kilku lokalizacjach Muzeum Warszawy, w tym w Korczakianum), jak i online.

Więcej informacji.

Warsztaty rodzinne, podczas których wspólnie będziemy czytać książki Korczaka, jak „Kajtuś czarodziej” czy „Mośki, Joski i Srule”, a następnie działać podczas warsztatów literackich. Wytropimy, jak wyglądała codzienność dzieci w dawnej Warszawie. Liczymy, że wiele się od siebie wzajemnie nauczymy.

Plakat „Dziecko ma głos” w Muzeum Drukarstwa

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat

Rodzinna przygoda z twórczością Janusza Korczaka
w Bibliotece Muzeum Warszawy

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–10 lat

Spacery, wycieczki i biegi

Więcej informacji wkrótce.


Wydarzenia „Roku korczakowskiego” współorganizowane są przez Muzeum Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny.