czw., 27.04.2023

Kino Syrena
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

LGBT+ Film Festival: „Chłopczyca”, reż. Céline Sciamma

Łączymy siły z LGBT+ Film Festival. W dniach 22-28 kwietnia pokazujemy największe hity tegorocznego festiwalu. Dowiedz się więcej.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Martą Konarzewską. Dyskusję na temat filmu poprowadzi Anu Cze.

Chłopczyca (Tomboy)

Reżyseria: Céline Sciamma
Francja, 2011, 88 minut

Céline Sciamma jest jedną z najważniejszych współczesnych europejskich reżyserek, która konsekwentnie oddaje w swoich filmach podmiotowość „innym” – kobietom, nastolatkom, dzieciom. Siłą jej twórczości są proste, wręcz minimalistyczne historie krążące wokół tematów dorastania, siostrzeństwa i lesbijskiego pożądania. Za każdym z jej scenariuszy stoi prosty zabieg dramaturgiczny który w poetycki sposób przechyla ciężar filmu obyczajowego w stronę filozoficznej przypowieści czy współczesnego mitu. Nie inaczej jest z drugim w jej karierze, kultowym filmem „Tomboy” z 2011 roku.

Tytułowa chłopczyca to 10-letnia Laure, która wraz z rodziną przeprowadza się na nowe osiedle. Od samego początku obserwujemy rodzinę, która pozostawia swoim dzieciom wolność ekspresji. Laure – w odróżnieniu od swojej młodszej siostrzyczki Jeanne – ma krótko obcięte włosy, chłopięce ubrania, lubi grać w piłkę i bawić się z tatą w prowadzenie samochodu. Akcja filmu zawiązuje się, gdy Laure postanawia z tej wolności skorzystać poza domem – nowo poznanym dzieciom na osiedlu przedstawia się jako chłopiec, Mikäel.

Tomboy daleki jest od stawiania politycznych, tożsamościowych tez. Gest przybrania nowej płci jest dla Laure/Mikäela niewinny jak niewinna potrafi być dla dziecka zabawa w chowanego. Sciamma oczami swojej bohaterki dokonuje z nami eksperymentu, który w zbiorowych scenach dziecięcych zabaw przeradza się w przenikliwą analizę tego, czym w dorosłym życiu jest pozycja w grupie, męskość i władza.

Eksperyment z tożsamością przybiera dla Laure/Mikäela dramatyczny wymiar w momencie, gdy o wszystkim dowiadują się dorośli. Jednak koniec tej historii jest zaskakujący, ambiwalentny i pozostawia bohaterce otwartą ku wolności furtkę.

Tomboy to pozycja obowiązkowa nie tylko dla lesbijek i osób queerowych, które w historii Laure/Mikäela znajdą cząstkę siebie. Ten mały-wielki film to czuła i czujna obserwacja tego, jaką cenę płaci każdy z nas za pragnienie bycie sobą.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli poświęconej najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Jej historia to także opowieść o przynależności do społeczności LGBTQ+.

• Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
  • 2 lutego – 30 lipca 2023
  • 15 zł normalny / 10 zł ulgowy
  • bezpłatny czwartek

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.