wt., 25.04.2023

Kino Syrena
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

LGBT+ Film Festival: „Chrissy-Judy”, reż. Todd Flaherty

Łączymy siły z LGBT+ Film Festival. W dniach 22-28 kwietnia pokazujemy największe hity tegorocznego festiwalu. Dowiedz się więcej.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Jakubem Wojtaszczykiem. Dyskusję na temat filmu poprowadzi Filipka Rutkowska.

Chrissy-Judy

Reżyseria: Todd Flaherty
USA, 2022, 96 minut

Judy to neurotyczna, zagubiona, gejowska Bridget Jones, który osiąga pomału wiek emerytalny na Grindrze. Nie stroni od kieliszka i ciągle marzy o księciu z bajki. Po zakończonych występach w obskurnych, nowojorskich barach, w rozmazanym makijażu, staje przed lustrem z iście hamletowskim dylematem: być czy nie być drag queen.

Swoje marzenia o karierze divy dzieliła do tej pory z najlepszym przyjacielem i scenicznym partnerem: Chrissy. Jednak ten, zmęczony prekarnym, queerowym życiem postanawia wyprowadzić się z miasta i wieść przykładny żywot średnioklasowego geja u boku swojego nowego chłopaka.

Film Chrissy-Judy ma wszelkie zadatki na bycie powierzchowną, gejowską komedią obyczajową. Jest jednak czymś znacznie większym. Już pierwsze czarno-białe kadry przywodzą na myśl klimat nowofalowych filmów z lat 60-tych. Nonszalanckie, niewymuszone i autentyczne dialogi sprawiają, że film bije szczerością i porusza wiele tematów mainstreamowego tabu. Główna bohaterka nie jest skrojona pod gusta netflixowego, heteroseksualnego widza –  trochę żałosna, wiecznie pijana, rozwiązła, przegięta ale chwytająca za serce od pierwszych chwil spędzonych na ekranie.

Dramaturgiczna oś filmu to historia przerwanej relacji. Dwójka nierozłącznych do tej pory przyjaciół, queerowych gejów, dokonała po trzydziestce życiowych wyborów. Chrissy wybrał drogę asymilacji. Trzydziestolatkowie to znają: urządzanie domu, popołudniowy grill z sąsiadami, monogamiczny związek. Natomiast nierozważna i romantyczna Judy żyje po staremu: szlaja się po domówkach z poppersem w kieszeni, ima się dorywczych prac i scrolluje instagrama. Obie jednak pozostają dziwnie samotne w swoich wyborach. Ta słodko-gorzka komedia o potrzebie przyjaźni poruszy w queerowym widzu najczulsze struny.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli poświęconej najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Jej historia to także opowieść o przynależności do społeczności LGBTQ+.

• Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
  • 2 lutego – 30 lipca 2023
  • 15 zł normalny / 10 zł ulgowy
  • bezpłatny czwartek

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.