śr., 26.04.2023

Kino Syrena
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

LGBT+ Film Festival: „Framing Agnes”, reż. Chase Joynt

Łączymy siły z LGBT+ Film Festival. W dniach 22-28 kwietnia pokazujemy największe hity tegorocznego festiwalu. Dowiedz się więcej.

Po filmie odbędzie się spotkanie z J. Szpilką. Dyskusję na temat filmu poprowadzi Anton Ambroziak.

Framing Agnes

Reżyseria: Chase Joynt
USA, 2022, 75 minut

Powiedzieć o osobach transpłciowych, że „są uwięzione w obcym ciele” to nic nie powiedzieć. Droga transemancypacji wiodła do tej pory przez gąszcz redukujących nasze doświadczenia stereotypów. Każda osoba trans, która chce wyszarpać sobie od świata możliwość istnienia musi na pewnym etapie swojego życia wejść w pewną ramę tego, co społecznie akceptowalne. Podporą tej ramy jest najczęściej naukowa diagnoza, badanie.

Dokument Framing Agnes – film osób transpłciowych o transpłciowym doświadczeniu – w wyjątkowo zmyślny sposób tę ramę rozbija, odzyskuje narrację i wyzwala osoby trans ze zbyt ciasnego kadru.

Reżyser Chase Joynt podejmuje się zabiegu historycznej rekonstrukcji. Współcześni aktorzy i aktorki trans wcielają się w role pacjentów, którzy w latach 60. byli obiektem badań naukowych nad transpłciowością na Uniwersytecie Kalifornijskim. Scenariusz rekonstrukcji to stenogramy wywiadów socjologicznych, które twórcy odnaleźli w uczelnianych archiwach. Za scenografię tych „badań” służy jednak nie gabinet lekarski czy laboratorium naukowe a studio telewizyjnego talk show, w którym „obiekty” opowiadają złaknionym sensacji widzom swoje historie.

To ironiczne przesunięcie jest tylko wstępem do bardzo subtelnego i pieczołowitego odzyskiwania transhistorii przez współczesnych bohaterów i bohaterki filmu. Każdy i każda z nich dostaje bowiem przestrzeń, aby przefiltrować wypowiedzi pacjentów przez własne doświadczenia, emocje i współczesne strategie przetrwania.

Niezwykle wzruszające jest to międzypokoleniowe spotkanie osób trans, głównie za sprawą pięknych, plastycznych zdjęć i zaskakującej formy filmowej. „Framing Agnes” został zresztą nagrodzony na festiwalu w Sundance za artystyczną innowacyjność. To najlepszy dowód na to, że kino jest w końcu (!) gotowe, aby uznać osoby trans za pełnokrwistych, złożonych bohaterów filmowych.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli poświęconej najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Jej historia to także opowieść o przynależności do społeczności LGBTQ+.

• Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
  • 2 lutego – 30 lipca 2023
  • 15 zł normalny / 10 zł ulgowy
  • bezpłatny czwartek

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.