fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 29.10.2023
16:00–17:30

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie po wystawie „Moi Ver” z Anną Bikont

Oprowadzanie po wystawie „Moi Ver” z Anną Bikont

Wystawa „Moi Ver” odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza.

Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

Na wystawie prezentujemy ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Dzięki wieloletniej pracy w archiwum artysty po raz pierwszy można zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej.

Po wystawie oprowadzi – Anna Bikont.

Dziennikarka, reporterka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru w „Tygodniku Mazowsze”, piśmie podziemnej Solidarności, następnie w 1989 roku współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj.

Autorka i współautorka kilkunastu książek, w tym:

  • „My z Jedwabnego” (2004, m.in. Europejska Nagroda Książkowa i amerykańska National Jewish Book Award dla książki o tematyce Holocaustu),
  • „Sendlerowa. W ukryciu” (2017, m.in. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego),
  • „Jacek” (2019, biografia Jacka Kuronia, współautorka Helena Łuczywo, nagrodzoną Nagrodą Historyczną „Polityki”),
  • „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny” (biografia Wisławy Szymborskiej, 1997, 2023, współautorka Joanna Szczęsna),
  • „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (2022, nagroda „Newsweeka”, finalistka Nagrody im. Kapuścińskiego, finalistka Nagrody Nike).

Jej książka „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu” wychodzi w jesienią.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.