niedz., 04.06.2023

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł/15 zł

Oprowadzanie po wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Jak wyglądała odbudowa stolicy?

Warszawa powstała z gruzów. Gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Odbudowa wymagała ogromnych nakładów pracy i czasu. Wpłynęła na architekturę miasta, jego krajobraz, ożywiające się relacje społeczne i ekonomiczne. Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy i jedną z najciekawszych kart jej historii.

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

Po wystawie oprowadzi Agnieszka Szewczyk.

Historyczka sztuki, kuratorka, autorka i edytorka publikacji. Zajmuje się sztuką po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki archiwów sztuki i biografii artystów. Interesuje się także historią projektowania graficznego. Kuratorka i autorka katalogów m.in.: Ryszard Stanisławski. Muzeum Otwarte (CSW Zamek Ujazdowski), Włodzimierz Pawlak. Autoportret w Powidokach (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Możliwość rzeźby. Pracownia Jerzego Jarnuszkiewicza (Salon Akademii, Warszawa), Byłem czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Zaraz po wojnie (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Przestrzeń niewysłowiona. Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski, Andrzej J. Wróblewski (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa). Przez większość swojej zawodowej pracy związana z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie z Fundacją Teresy Pągowskiej i Henryka Tomaszewskiego.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu