fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 05.12.2021
16:00–17:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
12 zł normalny/7 zł ulgowy

Oprowadzanie z Martą Madejską po wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Oprowadzanie z Martą Madejską po wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Muzeum Warszawy prezentuje pierwszą wystawę opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.

Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki.

Przyjdź na wystawę Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Po wystawie oprowadzi Marta Madejska. Podczas oprowadzania skupi się na tym, dlaczego kobiety wolały iść do fabryki niż na służbę? Co powodowało, że dokonywały właśnie takiego wyboru, czy fabryka była atrakcyjniejsza? W trakcie zwiedzania zapoznamy się z wyimkami z dawnej prasy i sięgniemy do własnych biograficznych wspomnień i doświadczeń.

Marta Madejska – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej Aleja Włókniarek [Wydawnictwo Czarne, 2018]. Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris [2018] i Punktu dla Łodzi [2019], stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi archiwistyki społecznej i historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

W przyszłym roku po wystawie oprowadzą:

09.01.2022 – Przemysław Wielgosz

23.01.2022 – Adam Leszczyński 

06.02.2022 – Monika Piotrowska-Marchewa

20.02.2022 – Kacper Pobłocki

06.03.2022 – Piotr Laskowski

20.03.2022 – Klara Rościszewska

 


Sprawdź inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

 

Kup biletKup bilet Zarezerwuj Zarezerwuj

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.