fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 20.02.2022
16:00–17:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
12 zł normalny/7 zł ulgowy

Oprowadzanie z Moniką Piotrowską-Marchewą po wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Oprowadzanie z Moniką Piotrowską-Marchewą po wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Muzeum Warszawy prezentuje pierwszą wystawę opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.

Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki.

Przyjdź na wystawę Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Po wystawie oprowadzi: Monika Piotrowska-Marchewa – dr nauk historycznych, wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim, badaczka dziejów warstw najuboższych i historii społecznej kobiet. Autorka książki „Nędzarze i filantropi. Problem ubóstwa w polskiej opinii publicznej w latach 1815-1863” (2004) oraz artykułów, poświęconych służbie domowej, pensjonariusz(k)om przytułków filantropijnych i samopomocowych XIX i I połowy XX wieku. Aktualnie pracuje nad książką o nauczycielkach szkolnictwa ludowego (powszechnego) w Polsce międzywojennej.

 

Pozostałe terminy autorskich oprowadzań:

06.03.2022 – Piotr Laskowski

13.03.2022 – Klara Rościszewska

20.03.2022 – Joanna Kuciel-Frydryszak

 


Sprawdź inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.