czw., 04.07.2019

Muzeum Warszawy
Wstęp wolny

ORNO w strukturach Cepelii: przydział materiałów, prace projektowe i organizacja sprzedaży biżuterii

W 1950 roku Spółdzielnia ORNO, jako jedna z kilku spółdzielni rzemieślniczych specjalizujących się w produkcji biżuterii i galanterii, weszła w struktury Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego). Była to decyzja wynikająca z konieczności pozyskania lokalu i materiałów oraz zapewnienia sobie zbytu produkcji w sieci sklepów cepeliowskich. Nie bez znaczenia był fakt, że ORNO w ramach Cepelii funkcjonowało jako spółdzielnia artystyczna, a to łączyło się z ornowskim mottem „Sprząc artystę z rzemieślnikiem”.

Wykład poprowadzi dr Anna Wiszniewska, kuratorka wystawy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Wstęp wolny (bezpłatne bilety do odebrania w kasie muzeum)

Sala warsztatowa, wejście przez sale wystawy czasowej

Spotkanie towarzyszy wystawie Spółdzielnia ORNO. Biżuteria.