fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 06.04.2024
11:00–17:30

Warsztaty
Muzeum Warszawy
30 zł

Papierowa pamięć. Warsztaty z tworzenia albumów fotograficznych

Papierowa pamięć. Warsztaty z tworzenia albumów fotograficznych

Całodzienne warsztaty towarzyszące wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”.

Dużą częścią pracy galeryjnej stanowi digitalizacja archiwalnych zbiorów, my ten proces zupełnie odwrócimy.

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki zajmą się edycją prywatnych zbiorów cyfrowych, nadadzą im kształt i zbudują narrację, którą zamkniemy w albumie zilustrowanym fotografiami zreprodukowanymi z wykorzystaniem pierwszych technik kopiowania stykowego negatywów. Tym samym połączymy współczesne z wiktoriańskim w uniwersalnej narracji albumu rodzinno-pamiątkowego.

Warsztaty składają się z 3 części:

Zaczniemy od przygotowań podłoża światłoczułego. Na papier, który nie boi się długiego moczenia w wodzie, w warunkach ciemni pozytywowej nałożymy warstwę materiału światłoczułego. Posłużymy się głównie technikami wiktoriańskimi takimi jak cyjanotypia i van dyke.

Podczas gdy podłoże będzie schnąć, będziemy kopiować i segregować cyfrowe pliki fotograficzne przyniesione przez uczestników warsztatów. Następnie wspólnie znajdziemy wspólną narrację, wyłapiemy powtarzalność i schemat, który pozwoli nam na stworzenie albumu.

Kolejnym etapem będzie przetworzenie plików cyfrowych w negatywy, które wydrukujemy na folii w drukarce laserowej. Po krótkiej przerwie zajmiemy się naświetlaniem promieniowaniem UV światłoczułych papierów przygotowanych w pierwszej fazie naszej pracy. Będziemy to robić metodą stykową w kopioramach z wykorzystaniem wydrukowanych negatywów.

Co musisz przynieść:

Około 30 zdjęć w formie cyfrowej (na nośniku typu USB lub karta pamięci SD lub CF) opisujących codzienność życia z uwzględnieniem przestrzeni (miasta, parków, wsi, miejsca zamieszkania). Mile widziana różnorodność tematyczna: zdjęcia z dzieciństwa, młodości, uroczystości, przygód.

Miejsce spotkania: kasa w kamienicy 32 przy wejściu do wystaw czasowych

Prowadzący: Kacper Bartczak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Studium Fototechnicznego w Warszawie i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od 2010 do 2021 roku asystent w pracowni podstaw fotografii na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca i członek zarządu Grain Films Sp. z o.o., w której prowadzi głównie projekty związane z fotografią i edukacją. Pasjonat fotografii srebrowej, którą często wykorzystuje w indywidualnych projektach artystycznych o tematyce kreacyjno-konceptualnej. Swoje prace prezentował na wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą. Współzałożyciel grupy artystycznej „Slowphoto”, z którą wykonał między innymi głośne projekty: „Totalitarne Kolodiony”, „1h4RP” czy „Faszyści fotografii”. Autor zdjęć do wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmu „Mama umiera w sobotę”.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Centrum Fotografii

Wystawa jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.