fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 15.07.2023
11:00–13:00

Spacer
Muzeum Warszawy
10 zł

Śladem wczesnej odbudowy – spacer po osiedlu Koło II

Śladem wczesnej odbudowy – spacer po osiedlu Koło II

Udane osiedle to nie tylko funkcjonalne mieszkania i estetyczne bloki, to także dobrze rozplanowana przestrzeń, w której w zasięgu krótkiego spaceru dotrzemy do sklepu, żłobka, szkoły czy domu kultury. Przedwojenni, lewicowi architekci i architektki zaczynają wcielać ów model w życie w ramach idei osiedla społecznego.

Wśród nich są Helena i Szymon Syrkusowie, którzy swe najlepsze realizacje stworzą już po wojnie na Pradze i na Kole. Trudy lat 40-tych wymagają tanich i szybkich rozwiązań. Syrkusowie wykorzystują do budowy gruz ze zburzonej Warszawy. Wszystko odbywa się na miejscu począwszy od mielenia cegieł po tworzenie prefabrykatów, słowem – recykling na miarę czasów kryzysu klimatycznego. Z prefabrykowanych w ubogich warunkach klocków powstają rozlokowane w odpowiednich odległościach, pełne lekkości bloki pokryte zgrabną licówką z płytek cementowych.

W 1948 roku powstającym osiedlem Koło II zachwyca się sam Pablo Picasso, malując na pamiątkę w jednym z mieszkań słynną syrenkę.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Start: przed Wolskim Centrum Kultury na Obozowej 85

Piotr Hummel – przewodnik miejski i popularyzator historii. Warszawa jest obiektem jego badań naukowych w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują go przemiany społeczne i urbanistyczne XIX-wiecznego i XX-wiecznego miasta, a w szczególności stosunki sąsiedzkie mieszkańców Warszawy. Współpracuje z wieloma instytucjami i fundacjami. Pomysłodawca i współzałożyciel projektu WAWstep (http://wawstep.pl/) oraz Muzeum Kamienicy.

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.