fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 13.01.2022
18:30–20:00

Debata
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Służąca przyjeżdża do Warszawy – debata wokół wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Zapraszamy na debatę wokół wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

 

Kim były warszawskie służące i dlaczego stawały się nimi młode nastolatki z różnych polskich wsi?

Jakie tło budowały tym przemianom różnice pomiędzy polskimi miastami i wsiami w XIX i I połowie XX wieku?

Jak rozdźwięk klasowy wpływał na relacje pań i służących i jak kształtowały one codzienność kobiet służących w warszawskich domach?

 

W debacie udział wezmą:

Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka i pisarka, autorka książek historycznych, w tym m.in. „Służących do wszystkiego”, za którą została nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i nagrody historycznej „Polityki”. Autorka tekstu o poradnikach dla służących, który znajdziecie Państwo w publikacji towarzyszącej wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

Michał Rauszer – kulturoznawca i antropolog pracujący na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach koncentruje się na analizie oporu kulturowego, buntów ludowych oraz tożsamości kulturowej. Autor tekstu o różnicach kulturowych pomiędzy miastem a wsią, który znajdziecie Państwo w publikacji towarzyszącej wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

Zofia Rojek – historyczka sztuki, kuratorka wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”, autorka tekstu o prawnych i społecznych aspektach zatrudniania służących, który znajdziecie Państwo w publikacji towarzyszącej wystawie.

Prowadzenie: Marta Żakowska | Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

Informacje praktyczne:

Dyskusja odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.