fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 28.11.2023
18:00–19:30

Wykład
Kino Syrena
udział bezpłatny

Świeże spojrzenie – nowe obrazowanie. Moi Ver a fotograficzna awangarda międzywojenna | „Moi Ver”

Świeże spojrzenie – nowe obrazowanie. Moi Ver a fotograficzna awangarda międzywojenna | „Moi Ver”

Wykład dr Weroniki Kobylińskiej towarzyszący wystawie „Moi Ver”.

Montaże, śmiałe zbliżenia czy nietypowe punkty usytuowania kamery – to tylko niektóre z wykorzystywanych przez Mojżesza Worobiejczyka zabiegów formalnych, które powodują, że jego zdjęcia wciąż nas fascynują. Rozwiązania te wpisują się w awangardowe strategie obrazowania lat 20. i 30. XX w. Okres ten był zaś momentem szczególnym w historii fotografii, gdyż zmienił jej oblicze i dalsze losy. Wcześniej, medium to pojmowano przede wszystkim jako narzędzie dokumentacji bądź obszar, który winien naśladować i czerpać inspirację z dziejów malarstwa.

Międzywojnie to z kolei czas emancypacji fotografii jako środka wypowiedzi twórczej, który posiada własną – niezależną od innych dziedzin sztuki – paletę rozwiązań. Jaką rolę dla tak istotnego w fotografii okresu odegrał Moï Ver? Czym wyróżniały się jego prace? A co łączy jego postawę z artystami takimi jak Brassaï czy László Moholy-Nagy?

Wykład ukazuje realizacje Worobiejczyka na tle dzieł innych postaci związanych z awangardowym idiomem fotografii, poruszając również problem definiowania pojęcia awangardy.

Miejsce spotkania: Kino Syrena

dr Weronika Kobylińska – historyczka sztuki, adiunktka w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (PWSFTviT). Wykładała w Instytucie Historii Sztuki UW (2019-2021), gdzie pełniła funkcję kierownika studiów niestacjonarnych. Guest professor w Aleksander-Brückner-Zentrums für Polenstudien (Martin-Luther-Universität, 2020). Prowadziła także wykłady na Politechnice Warszawskiej i w stołecznej ASP. W 2022 r. zrealizowała półroczny staż podoktorski w Kulturwissenschaftliches Institut Essen (KWI). Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz MKiDN. Koordynatorka polskiego oddziału międzynarodowej sieci badawczej Ars Graphica. Jej druga książka poświęcona polskiej fotografii („Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym”) była nominowana do Nagrody im. J. Długosza (2022).

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.