sob., 21.10.2023

Muzeum Warszawy

Przetwarzanie miasta – o fotografii awangardowej | „Moi Ver”

Warsztaty fotograficzne z użyciem aparatów w telefonach komórkowych.

Prace Moi Vera idealnie pokazują nam czym jest fotografia awangardowa. Zanalizujemy jej cechy, koncentrując się na sposobie w jaki artysta fotografował przestrzeń miejską. Otoczenie to jeden z głównych tematów interesujących fotografów.

• Jak można na nie spojrzeć?
  • Czy jest to tylko dokumentacja czasów, które minęły?
  • Czy przestrzeń miejska daje nam pole do doświadczeń wizualnych?

Inspirując się Moi Verem i jego awangardowymi przedstawieniami architektury, spojrzymy na warszawską Starówkę okiem aparatu. Poeksperymentujemy z kadrem i przedstawieniem obiektu. Czy zdjęcie bruku miejskiego opowiada nam historię? Jak awangardowo przedstawić kolumnę Zygmunta? Znane nam miejsca posłużą do konstruowania nowej narracji wizualnej, aby stworzyć opowieść o dzisiejszej Warszawie. Czy uda nam się oddać wyjątkowy charakter miasta?

Warsztaty rozpoczniemy od wizyty na wystawie „Moi Ver”. Następnie udamy się na spacer fotograficzny po Starówce, by zakończyć zajęcia dyskusją i wspólnym oglądaniem prac.

Prowadząca: Agnieszka Kuś varsavianistka i edukatorka zajmująca się popularyzacją wiedzy o Warszawie i relacjami polsko-zydowskimi. Autorka tekstów do spacerownika „Warszawa Mieczysława Wajnberga” oraz filmów edukacyjnych, min.: „Jewish food tour in Poland” (MHŻP Polin) i „Za stołem u Piłsudskich” (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) oraz serii webinariów „Epoka od kuchni” o kulinarnym dziedzictwie II Rzeczypospolitej. Prowadzi autorskiego vloga pt.: „Patrzę i jem”.

UWAGA! Prosimy zabrać telefony komórkowe z aparatem fotograficznym.

Dla kogo: młodzież od 12 roku życia

Miejsce spotykania: przy kasach wystaw czasowych Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 32

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.