sob., 19.11.2022

Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Stanisław Prószyński i inni (opowieść filmowa)

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas cyklu “Wieczór opowieści” poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.
Podczas najbliższego spotkania 19.11 wydobędziemy z tła postaci mniej znanych współtwórców Teatru na Tarczyńskiej. Oddamy głos Stanisławowi Prószyńskiemu, Waldemarowi Andrzejowi Lachowi i Sławomirowi Pacewiczowi, prezentując wywiady, w których nasi bohaterowie opowiedzą o tym, jakie relacje panowały w grupie TnT, jak wyglądał proces twórczy, a także o muzyce i budowaniu ławek dla publiczności, o ciężkiej pracy fizycznej, jaką było tworzenie teatru i o tym, co łączyło TnT z Bierutem i Królową Wiktorią.
Widok wystawy „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli, fot. Marcin Sieczka

Udział biorą:

Agnieszka Czerniak – z wykształcenia teatrolog, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją pracę magisterską poświęciła utworom dramatycznym Mirona Białoszewskiego. Dzięki zainteresowaniu Teatrem na Tarczyńskiej nawiązała kontakt z Lechem Emfazym Stefańskim. Spotkanie to zaowocowało przygotowaniem w 1996 roku w Galerii Studio w Warszawie wystawy poświęconej historii Teatru oraz kilkoma – opublikowanymi w miesięczniku „Dialog” – tekstami na ten temat, a także na temat stodolanego spektaklu Król Ubu. Dalsze konsekwencje to m.in. współpraca w latach 1997-2006 przy organizacji warszawskiego festiwalu „Mironalia” czy współpraca redakcyjna przy publikacji poświęconej twórczości Bogusława Choińskiego „Sztuki mieszane” (2018).
Prowadzi Agnieszka Karpowicz – dr hab., prof. UW w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego. Literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, mironolożka. Współautorka mapy Warszawy Mirona Białoszewskiego, współkuratorka wystawy Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego w Muzeum Warszawskiej Pragi (2016), współkuratorka wystawy „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli (2022). Autorka książek: „Kolaż. Awangardowy gest kreacji” (2007), „Proza życia. Mowa, pismo, literatura” (2012), współredaktorka m.in. książki „Tętno pod tynkiem”. Warszawa Mirona Białoszewskiego (2013).

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.