fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 11.01.2020
12:00–16:00

Wykład
Muzeum Drukarstwa
5 zł

Wykład: Linotyp – od podstaw do pełnego wiersza.

Wykład: Linotyp – od podstaw do pełnego wiersza.

Inspiracją dla wykładu będą książki znajdujące się na wystawie Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku. 

Książki te obrazują historię druku. Wśród nich znajdują się książki wydrukowane z zecerskiego składu ręcznego, składów maszynowych – linotypowego i monotypowego oraz offsetem. Te cztery rodzaje składu w warszawskich drukarniach stosowano w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najnowocześniejszy skład – maszynowy – wykonywany był w drukarniach, które stać było na zakup tych nowoczesnych maszyn: linotypu lub monotypu. O ich konstruktorach, budowie, zasadach działania, a przede wszystkim pracy na tych drukarskich kombajnach opowie mistrz zecerski Pan Andrzej Zaborowski. Wyjaśni dlaczego maszyna do pisania uruchamia produkcję czcionek gotowych do składu zecerskiego. Niezwykłe artefakty miedzy innymi wiersze linotypowe czy matryce monotypowe, słuchacze mogli będą oglądać podczas wykładu.

 

Gdzie: Muzeum Drukarstwa ul. Ząbkowskiej 23/25

Prowadzenie: Andrzej Zaborowski

Wstęp: 5 zł

Zapisy: maria.ejchman@muzeumwarszawy.pl

Informacji udziela Maria Ejchman tel. 22 620 60 42


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.