niedz., 29.01.2023

Muzeum Warszawy
30 zł

Zapytaj bohaterki codzienności. Warsztaty z herstorii mówionej dla nastolatek z Dobrochną Kałwą | „Herstorie warszawskie”

• Dlaczego warto rozmawiać z seniorkami?
  • Dlaczego warto pytać babcie?
  • Czego chciałybyśmy się od nich dowiedzieć, a czego nie ma w podręcznikach?

Tematem przewodnim warsztatów będzie codzienność, emocje i świat rzeczy. Porozmawiamy o życiu prywatnym, o przedmiotach kiedyś używanych na co dzień, o zabawach, prywatkach, modzie, o zasadach dobrego wychowania. I wielu, wielu innych aspektach życia codziennego.

Chcemy spojrzeć do „szpargałów z babcinej szuflady”, które staną się pretekstem do wspominania.

W ramach warsztatów uczestniczki przygotują pytania i wątki do rozmowy z seniorkami, porozmawiamy także, jak wyczuć, które pytania są już przekroczeniem granic, jak to wyczuć i jak się zachować.

Informacje praktyczne

Co zabrać ze sobą? Przedmiot/zdjęcie/rysunek związany z seniorką, za którym kryje się jakaś historia osobista.

Warsztaty składają się z dwóch 1,5-godzinnych bloków z przerwą.

• W pierwszej części warsztatów poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym jest historia mówiona i do czego może służyć, z kim rozmawiać, gdzie, czy rozmawiać z krewnymi i po co.
  • W drugiej części przejdziemy do bardziej praktycznych kwestii: jak przygotować się i przeprowadzić rozmowę ze świadkinią historii. Wspólnie wybierzemy tematy, które będą służyć za przykład „treningowy“.

Dla kogo: osoby w wieku 11-19 lat

Bilety: dostępne do kupienia online lub w kasie muzealnej od 2 stycznia

Dobrochna Kałwa – historyczka, dr hab., wykłada na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się metodologią badań historycznych, kulturową historią kobiet oraz historią mówioną.

Warsztaty towarzyszą wystawie „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie”, którą można oglądać do 29 stycznia 2023 roku. Dowiedz się więcej o wystawie.