fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.05.2022 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Wystawy w Warszawie

Wystawy w Warszawie

Muzeum Warszawy to nie jedyne miejsce, w którym można zobaczyć ciekawe wystawy w Warszawie. Muzeum Woli, Muzeum Warszawskiej Pragi i Centrum Interpretacji Zabytku to miejsca, w których czekają na zwiedzających wystawy tematyczne, historie warszawianek i warszawiaków, sztuka dawna i współczesna.

Dzięki wystawom poznasz Warszawę i jej mieszkańców!

Prawobrzeżne

Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
22 listopada 2023 roku – 21 lipca 2024 roku
bilety: 10 zł normalny / 8 zł ulgowy (czwartek bezpłatny)

Grafika. Żółty napis PRAWOBRZEŻNE na zdjęciu kobiety z chustą na głowie. Zdjęcie ma nałożoną zieloną maskę.

Wystawa „Prawobrzeżne” opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą.

Badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.

Dowiedz się więcej o wystawie.

WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było

Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
22 września 2023 roku – 24 marca 2024 roku
bilety: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy, bezpłatny czwartek

15. edycja WARSZAWY W BUDOWIE odbędzie się pod hasłem Zimno już było. Wystawa zajmie się kwestią rosnących temperatur. Przyjrzy strategiom radzenia sobie z upałem w mieście i opowie o naszej relacji ze Słońcem, która od fascynacji przerodziła się w strach.

Na ekspozycji znajdą się m.in. praca Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku, a także filmy Karoliny Breguły i Emanuela Leviego czy fotomontaż Kobasa Laksy.

Dowiedz się więcej o wystawie.

Zwiedzaj wystawę z audioprzewodnikiem.

Moi Ver

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
12 października 2023 roku – 4 lutego 2024 roku
godziny otwarcia: wt., śr., pt., sob. 11-19, czw. 11-20, niedz. 11-18
bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy, bezpłatny czwartek

Moi Ver – odkryty po latach geniusz fotografii awangardowej.

Wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć. Na wystawie prezentujemy ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty.

Dowiedz się więcej o wystawie.

Zwiedzaj wystawę z audioprzewodnikiem.

Spółdzielnia prac malarskich

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
22 lipca – 30 grudnia 2023 roku
bilety: 1 zł (Gabinet Zmienny), czwartki wstęp bezpłatny

Wielkoformatowy mural Pauliny Włostowskiej pokazujący alternatywną historię odbudowy Starego i Nowego Miasta. Jest to opowieść o kolektywnej pracy kobiet, które w ostatniej fazie procesu odbudowy tworzyły dekoracje na ścianach rekonstruowanych kamienic.

Nawiązując do znajdującej się w Muzeum Warszawy realizacji Wojciecha Fangora „Kucie kos”, artystka odchodzi od opowiadania historii przez pryzmat zbrojnych zrywów i narodowych powstań. Przedstawia pełną entuzjazmu część powojennej historii, pokazując czas odbudowy jako okres wielkich zmian, ale też ogromnych nadziei.

Dowiedz się więcej o muralu.

To nie jest moja historia

Galeria Rynek 30 Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 32
28 września 2023 roku – 28 kwietnia 2024 roku
bilety: 1 zł, czwartki wstęp bezpłatny

Tematem wystawy „To nie jest moja historia” są trudności i cierpienia doświadczane przez dzieci. Artystki i artyści podejmują ten złożony temat w malarstwie, sztuce wideo czy poprzez instalacje.

Pretekstem jest konferencja naukowa poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi Walterowi Benjaminowi, który dzieciństwo rozumiał jako kryzys – czas przejściowy, pełen rozczarowań i przymusu.

Wystawie towarzyszy ścieżka zwiedzania wystawy stałej.

Dowiedz się więcej o wystawie.

Ścieżka zwiedzania wystawy stałej: Warszawskie dzieciństwo około 1900 roku.

Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta

Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13
bilety: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy, bezpłatny czwartek

Wystawa przedstawia losy warszawskiego Starego Miasta z czasów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej. Koncentruje się na jej odbudowie i wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odbudowa Starego Miasta rozpoczęła się w 1949 roku. Uroczyste oddanie zrekonstruowanej prawie w całości Starówki nastąpiło zaledwie pięć lat później. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od fragmentu odkrytego przez archeologów staromiejskiego muru. Następnie dowiedzieć się można o losach Starówki przed II wojną światową. Na wystawie są jedyne kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego zrobione przez Ewę Faryszewską, a także biografie osób pracujących w Biurze Odbudowy Stolicy.

Odwiedź Centrum Interpretacji Zabytku.


Zdjęcie główne: Widok wystawy „Zimno już było”, fot. Tomasz Kaczor