fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

06.05.2024 / Aktualności

Zbiórka wspomnień i pamiątek po Festiwalu Młodzieży z 1955 roku

Zbiórka wspomnień i pamiątek po Festiwalu Młodzieży z 1955 roku

Pamiętasz V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów z 1955 roku? Twoi bliscy opowiadali Ci o Festiwalu? Podziel się swoją historią!

Poszukujemy osób, które przywołają wspomnienia, zdementują legendy lub przyniosą pamiątki łączące się z Festiwalem. Zebrane historie i wypożyczone przedmioty uzupełnią przygotowywaną na lato 2025 roku wielką wystawę poświęconą wydarzeniom z 1955 roku.

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, który odbył się w Warszawie latem 1955 roku, uchodzi za najbardziej spektakularne wydarzenie tamtego okresu. Do Warszawy przyjechało wówczas ok. 30 tysięcy osób ze 114 krajów świata.

Przez dwa tygodnie w całej stolicy odbywały się liczne koncerty, wystawy, spotkania i odczyty. Większość uczestników po raz pierwszy mogła zobaczyć i poznać osobę pochodzącą z innego kontynentu. Atrakcję stanowiły oddane do użytku w tym samym roku Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia. Przestrzeń publiczna została ozdobiona wielkoformatowymi realizacjami malarskimi.

Festiwal zorganizowano pośród pozostałości ruin stale odbudowywanego miasta: był dwutygodniowym karnawałem wielokulturowości, antycypującym znaczące zmiany polityczne i społeczne. Miał pokazywać wyższość socjalizmu nad kapitalizmem, w rzeczywistości był doświadczeniem pokoleniowym osób dorastających w powojennej rzeczywistości. 

Wystawa w Muzeum Warszawy

Latem 2025 roku z okazji 70. rocznicy Festiwalu Młodzieży otworzymy wielką wystawę poświęconą wydarzeniom tamtego czasu.

Oprócz odtworzenia historii społecznej Festiwalu wystawa poruszy takie wątki jak znaczenie awansu społecznego w latach 50., budowa socjalistycznej Warszawy, koniec socrealizmu w sztuce, nowa wizualność w przestrzeni publicznej, początki dekolonizacji i znaczenie rzeczywistej „przepuszczalności” żelaznej kurtyny.

Zbiórka wspomnień i pamiątek po Festiwalu

Pragniemy wypożyczyć fotografie, pocztówki, dokumenty i przedmioty osobiste, które łączą się z Festiwalem, takie jak znaczki, chusty, wachlarze czy zapiski. Przedmioty połączone z opowieścią pozwolą nam stworzyć pełen obraz Festiwalu i uzupełnić oficjalny przekaz indywidualnymi wspomnieniami.

Kiedy? W każdą środę od 8 maja do 26 czerwca w godzinach 10.00–15.00 będą odbywać się dyżury, na które zapraszamy wszystkie osoby chcące wypożyczyć pamiątki bądź opowiedzieć swoje historie związane z Festiwalem.

Gdzie? Lapidarium Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta (wejście: Rynek Starego Miasta 42). W przypadku złej pogody spotkanie odbędzie się w kawiarni Same Fusy.

W razie potrzeby uzgodnienia innego terminu zapraszamy do kontaktu e-mailowego: blazej.brzostek@muzeumwarszawy.pl i zofia.rojek@muzeumwarszawy.pl.


Zdjęcie główne: Uczestniczki i uczestnicy V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów podczas pochodu w Alejach Ujazdowskich, fot. Wojciech Jankowski, sierpień 1955