fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.10.2023 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Kultura online, Muzeum Drukarstwa, Wydawnictwa

Zin – miniprzewodnik po warszawskiej Pradze

Zin – miniprzewodnik po warszawskiej Pradze

Projekt Historia, pasja, integracja. Warszawska Praga w letniej grafice dobiegł końca! Efektem 12 inspirujących spotkań jest zin – miniprzewodnik po warszawskiej Pradze.

Pobierz i sprawdź, jak wygląda!

Zin stworzyli uczestnicy i uczestniczki projektu, którzy podczas spacerów z przewodnikiem poznali historię Pragi. Później własnoręcznie stworzyli szkicowniki, w których utrwalali krajobraz Pragi podczas spacerów rysunkowych.

Ostatnim etapem były warsztaty graficzne, stawiające przed nimi nowe wyzwania – zaprojektowanie i wykonanie linorytu.

Co to jest zin?

Zin to nieprofesjonalna publikacja, wydawana w niewielkim nakładzie i, zwykle bezpłatnie, rozdawany. W zinie prezentowane są konkretne zagadnienia, punkt widzenia jego twórcy na dany temat. Nasz jest rodzajem artzinu, zawierającego sztukę graficzną połączoną z krótkimi notami tekstowymi – to miniprzewodnik po warszawskiej Pradze. Opisy wybranych miejsc są opatrzone ilustracjami stworzonymi na podstawie szkiców wykonanych na wcześniejszych etapach projektu.

Ziny, pomimo rozwoju mediów cyfrowych, są wciąż bardzo popularne, zarówno wśród artystów, jak i amatorów. Są niezależne, dają przestrzeń do wyrażenia siebie i – co najważniejsze – pozwalają łączyć się ludziom o podobnych pasjach i zainteresowaniach.

Jak powstał zin o Pradze?

Zin w całości powstał w Muzeum Drukarstwa w nakładzie 100 egz. Zecer, za pomocą specjalnych, tradycyjnych czcionek drukarskich, złożył do niego teksty, grafiki ilustrujące je wykonali uczestnicy i uczestniczki projektu.

Każdy pojedynczy wydruk w zinach to kolejne powtórzenie tych samych czynności – nałożenia farby drukarskiej wałkiem na skład czy matrycę, jedno przesunięcie walca prasy drukarskiej.

Gdzie zobaczyć zin?

Papierowe ziny będą dodatkiem rozdawanym nauczycielkom i nauczycielom klas (do wyczerpania zapasów), które wezmą udział w lekcji muzealnej Tajniki grafiki. Linoryt (sprawdź ofertę edukacyjną dla szkół). To doskonała inspiracja i przykład tego, jak można wykorzystać prace plastyczne, siłę grupy i wspólny temat do stworzenia wyjątkowej publikacji i pobudzenia zainteresowania kulturą, historią miasta albo jego niewielkim fragmentem.

Można go będzie również obejrzeć na miejscu, w Muzeum Drukarstwa, w Bibliotece Muzeum Warszawy i… w telefonie lub na komputerze. Publikacja została zdigitalizowana do formatu PDF – możesz ją bezpłatnie pobrać i obejrzeć efekty naszej wspólnej pracy.

Jak zrobić linoryt?

Zdjęcia: Grzegorz Puławski, facebook.com/GrzegorzPulawskiFilm